Nisza rynkowa – jak ją znaleźć w e-commerce?

16 kwietnia 2024

  1. Strona Główna /
  2. 📚 E-commerce /
  3. Nisza rynkowa – jak ją znaleźć w e-commerce?

Ten artykuł przeczytasz w: 11 minut

Jeżeli zastanawiasz się nad uruchomieniem lub optymalizacją sklepu internetowego, to pewnie rozważasz dużo kwestii. Nisza rynkowa to z pewnością jedna z nich. Jak znaleźć niszę na rynku, która będzie wystarczająco pojemna by generować przyzwoite dochody, a jednocześnie na tyle mała, by nie weszli w nią główni konkurenci? Nisza w biznesie to kumulacja Twoich pasji i ekspertyzy, badania konkurencji oraz samego rynku. Pokażę Ci, jak to zrobić.

Nisza rynkowa – dlaczego jej potrzebujesz?

Niektóre firmy potrafią sprzedawać i sprzedają wszystko. Takie jak na przykład Amazon lub Shopee. Z taką korporacją ciężko się walczy i mało kto w skali globalnej ma na to środki. Takie molochy to wyjątek od reguły. Trzeba mieć ogromne pieniądze. A jeśli nie, to trzeba wiedzieć jak konkurować z platformami marketplace.

A więc jednak nisza. Potrzebujesz jej nie tylko ze względu na mniejsze koszty (operacyjne, marketingowe, etc.), ale także dlatego, że łatwiej będzie Ci zarządzać sprzedażą. Wystartuj od jednego, góra kilku produktów, koniecznie z tej samej kategorii. Z czasem zawsze możesz dodać więcej, ale logistyka, magazynowanie towaru oraz zarządzanie sprzedażą, promocją i zwrotami jest łatwiejsze, gdy masz mniej do opanowania. Nie spiesz się, wzrost sprzedaży planuj w oparciu o realne, dające się zmierzyć wskaźniki. Nie łap wszystkich srok za ogon.

Wystartuj od niszy, a nie konkretnego produktu

Tak jest po prostu najrozsądniej. Jeśli chcesz sprzedawać towar dla bardziej świadomego klienta, możesz na przykład wpaść na pomysł niszy cannabis, czyli produktów z konopii indyjskich. Nikt raczej nie powie: chcę sprzedawać ciasteczka albo koszulki z konopiami. Nie, najpierw musi nastąpić identyfikacja zyskownej niszy, a dopiero potem produktu.

I dotyczy to każdego rynku. Nieważne, czy planujesz sprzedawać w jednym kraju, czy od razu zrobić stronę z domeną .com i otworzyć się na zyski globalne. Według Shopify, globalny rynek e-commerce osiągnął w 2022 roku wartość ponad 5,5 biliona dolarów. To ogromne pieniądze. Warto pomyśleć o nich jako o możliwym do rozdysponowania (pokrojenia) torcie. Największe rynku e-commerce na świecie to (w kolejności, od największej wartości): Chiny, USA, Wielka Brytania, Japonia, Niemcy, Francja, Korea Południowa, Kanada, Rosja i Brazylia.

Jeśli chcesz wiedzieć która nisza rynkowa jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia, to jednym z ciekawych kierunków jest analiza tych krajów. Co się tam sprzedaje? Czego tam jeszcze nie ma? Nisza w biznesie to wypadkowa wielu czynników, jednym z nich jest research. Całość jednak zaczyna się od Ciebie.

Jak znaleźć niszę na rynku? Konkretne porady

Odpowiedź na pytanie jak znaleźć niszę w internecie to trochę jak udzielanie porady nastolatkom odnośnie ich kariery zawodowej. Odpowiedz sobie na pytanie w czym jesteś dobry. Co Cię pasjonuje, z czego czerpiesz najwięcej radości. Na czym się znasz, w jakiej branży jesteś w stanie rozwiązać problemy? Nie patrz przy tym ani na swoje wykształcenie, ani na poprzednie doświadczenia zawodowe. Niektóre osoby, widząc brak efektywności w korporacjach, rezygnują z pracy i zakładają swoje firmy wręcz tworząc swoje własne nisze, nie tylko je znajdując. Wiele jest natomiast osób, których pociąga coś zupełnie innego niż to, co robią od przysłowiowej „dziewiątej do piątej”.

Pasja i narzędzia

To może być sprzedaż wina. To mogą być metalowe plakaty, w które nikt z inwestorów początkowo nie wierzył, a okazało się to niezłą żyłą złota, i to na skalę globalną Polska firma Displate na której wzoruje się już cały świat, to świetny przykład organizacji, która wręcz wymyśliła swoją niszę od zera. To może być produkcja koszulek z zabawnymi hasłami dla geeków. To może być cokolwiek. Nisza rynkowa to przede wszystkim Twoja pasja, Twoja wizja.

Kolejnym krokiem jest zdecydowanie analiza wyszukiwarki. Zanalizuj słowa kluczowe i sprawdź, co się klika. Czego ludzie szukają? Może nisza w biznesie jest na wyciągnięcie ręki? Czasem jest tak, że Twoje pasje pokrywają się z tym, czego akurat ludzie potrzebują.

Sprawdź, które kategorie produktów sprzedają się najlepiej

Lista internetowych bestsellerów jest od lat niezmiennie taka sama. Najlepiej sprzedają się książki, kosmetyki, sprzęt elektroniczny, odzież, akcesoria i dodatki modowe. Nie znaczy to jednak, że nie jesteś w stanie „wystrzelić” z czymś kompletnie nowym.

Przykładem może być sprzedaż żywności przez internet. Nie jest to już nowinka, takie sklepy mają już kilka, a nawet kilkanaście lat. Ich gwałtowną popularność zdefiniowała jednak sytuacja wokół COVID-19. Według raportu Shopera wzrost w gorącym, covidowym roku 2020 wyniósł w tej branży aż 112%.

Kolejnym pomysłem może być też chociażby sklep z… oprawkami okularów. W ten biznes nikt w USA nie wierzył, a dzisiaj wszyscy kopiują rozwiązania pioniera tego rynku, internetowej platformy Warby Parker.

Kolejnym pomysłem jest także sprzedaż towarów wyrobu własnego. Istnieje wiele firm sprzedających ręcznie tworzone kosmetyki naturalne. To bardzo ciekawy kierunek, który dynamicznie się rozwija.

Czegokolwiek nie wybierzesz pamiętaj, żeby stało to w zgodzie z Twoją pasją i wiedzą.

Jak znaleźć niszę w internecie? Przydatne narzędzia

Istnieje kilka narzędzi, które bardzo pomogą Ci w zidentyfikowaniu pożądanych przez odbiorców produktów, oto one:

Ahrefs – jedno z podstawowych narzędzi każdego specjalisty SEO. Pozwala na identyfikację linków prowadzących do Twojego sklepu, a także fraz kluczowych. Dzięki niemu dowiesz się, na jakie frazy wyświetla się konkurencja i na jakie frazy widoczna jest Twoja strona.

Surfer SEO – zamiennik i jednocześnie doskonałe uzupełnienie Ahrefsa.

Google Trends – pozwala na analizowanie popularności konkretnych fraz kluczowych w zdefiniowanych okresach czasu. Dzięki temu dowiesz się jakie są obecne trendy w wyszukiwaniu konsumentów, ale także na jakie frazy powinieneś się pozycjonować, aby wpasować się w owe trendy.

Buzzsumo – świetne narzędzie do content marketingu, przyda się także przy planowaniu budowy Twojego sklepu. Jak znaleźć niszę na rynku? Odpal Buzzsumo i przeanalizuj media społecznościowe konkurencji. Jaki content performuje u niej najlepiej? Kim są osoby, które te treści udostępniają dalej? To narzędzie da Ci odpowiedzi.

SimilarWeb – serwis wskazujący punkty wspólne i podobieństwa między serwisami internetowymi i dostarczający rankingi. Pozwala na pogłębioną analizę.

Raporty branżowe

Kolejnym krokiem na pewno jest czytanie raportów branżowych. Kiedy już zidentyfikujesz swoją niszę, musisz ją jeszcze zrozumieć. Pracując na etacie lub robiąc coś innego niż do tej pory, mogłeś intuicyjnie coś przeczuwać, ale zapewne nie miałeś wystarczającej ilości czasu na dogłębne poznanie branży, w której chcesz sprzedawać. Znajdź ten czas.

Przykładowo, w Polsce świetne raporty tworzy platforma Shoper. Znajdziesz tam aktualne trendy e-commerce oraz podsumowania konkretnych okresów w ciągu roku. To kopalnia wiedzy dla tych, którzy chcą być na bieżąco.

Przeanalizuj konkurencję

Nisza rynkowa wymaga porównania z innymi. Zawsze powtarzam, że nie warto nadmiernie patrzeć na konkurencję, ani czerpać z jej rozwiązań. To Twoja firma – wyróżnij się! Nie ma nic gorszego niż kopiowanie już istniejących rozwiązań i przyklejanie do nich naklejki ze swoim logo. Prędzej czy później, ta naklejka się w końcu odklei i klienci nie odróżnią tego co im proponujesz od tego, co mieli wcześniej. Nie znaczy to jednak, że możesz konkurencję zignorować.

Sprawdź, kto będzie Twoją bezpośrednią oraz pośrednią konkurencją. Jakie marki, jakiej są wielkości? Jakie mają możliwości kontaktu klienta z firmą, jaką mają obsługę tego klienta? Jak mają zdefiniowane procesy? Jaki mają marketing, na co stawiają najmocniej? Czy cena ich produktów jest adekwatna do potencjalnej ich wartości? Jak pozycjonują się na rynku? Czy jest to kolejna marka dla mas, czy też marka premium? Do jakiego klienta formułują przekaz marketingowy, jaki jest tzw. tone of voice?

Na wszystkie te pytania musisz znaleźć odpowiedzi. Jeśli masz z tym trudności, to pomoże Ci skalowanie sklepu internetowego (co w praktyce oznacza także budowę go od zera).

Zacznij od rozwiązania problemu

To kolejny bardzo ważny kierunek lub krok, jeśli zdecydujesz się zacząć od niego. Zdefiniowanie problemu konsumentów (chociażby przez sprawdzenie fraz kluczowych wpisywanych do Google) pozwoli Ci nie tylko na zdefiniowanie odpowiedzi jak znaleźć niszę w internecie. Da Ci też przede wszystkim natychmiastową odpowiedź na pytanie, jak zdefiniować strukturę biznesu.

Jeśli mimo wyników nie będziesz wiedział, jak to zrobić, to mogę Ci pomóc przez konsultacje biznesowe (zarówno dla B2B jak i B2C). Na razie powiedzmy sobie jednak, o co chodzi. Jeśli zapoznasz się z problemami jakie mają Twoi potencjalni klienci, to być może będziesz w stanie wpaść na pomysł, jak założyć biznes adresujący problemy w konkretnej niszy. Twoja wiedza i pasja to zawsze powinna być podstawa, ale czasem najlepsze pomysły biorą się z inspiracji trudnościami klientów.

Zobacz, jak robią to inni i dlaczego gorzej

Ostatni pomysł bierze się z obserwacji konkurencji. Ale nie byle jakiej obserwacji. Zobacz co robią i zastanów się, co mógłbyś poprawić. Może przykładowo miałeś pomysł na rozkręcenie sklepu z winami, ale nisza rynkowa okazała się za trudna? Z przyglądania się konkurencji wyszło Ci, że procesy sprzedażowe konkurentów są pełne błędów. Może więc zdecydujesz się na sklep, który oferuje narzędzia online do kontaktu z klientami? A może polityka cenowa jest zbyt nieprzejrzysta i to co Ty zaproponujesz, będzie uwzględniało ten czynnik?

Amerykanie mawiają w takich sytuacjach „go around the block”, czyli zwiedź swoją najbliższą okolicę. Przyjrzyj się temu, jak robią to inni. Czasami odpowiedź na pytania jak znaleźć niszę w internecie jest prostsze niż Ci się wydaje i wymaga po prostu obserwacji najbliższego otoczenia. Nisza w biznesie najlepiej definiowana jest przez trzy czynniki:

  • Twoje kompetencje i umiejętności ich wykorzystania
  • zdefiniowanie potrzeb rynkowych
  • wykorzystanie słabości konkurencji

Zobacz, co możesz zrobić, by poprawić doświadczenie klienta, a wtedy nisza rynkowa sama Ci się ukaże.

Przykłady ciekawych, niszowych marketplace’ów

W ostatnim punkcie chciałbym skupić się na bardzo popularnym temacie. Wśród internetowych przedsiębiorców pokutuje teza, że jak sprzedawać, to tylko na marketplace’ach. Odpadają koszty utrzymania własnego sklepu, mniej trzeba wydawać na marketing, etc. Wielu sprzedawców zastanawia się, jak sprzedawać na Amazon lub jak sprzedawać na Shopee (platforma wyszła z Polski, ale nadal działa). Jeśli czytasz mojego bloga od pewnego czasu to zapewne wiesz, że nie jestem wielkim zwolennikiem sprzedaży na platformach e-commerce.

Po pierwsze i najważniejsze – generują one sprzedaż i budują markę przede wszystkim samego marketplace, a nie Twoją. Po za tym, generują coraz większe prowizje i zmuszają do stosowania się do zasad danej platformy. Co nie zawsze jest fair wobec sprzedających na nich przedsiębiorców. Jasne, lepsza obsługa kupujących to fajne „przymuszenie”, bo wymusza wręcz lepszy standard obsługi. Istnieją jednak kruczki, które nie są już tak owocne.

Jestem za tym, abyś stworzył swój własny sklep e-commerce. A jeśli już chcesz sprzedawać na marketplace, to jeśli rozmawiamy o niszy, to powinniśmy też rozmawiać o niszowych platformach sprzedażowych. Dlaczego? Bo na ogół są bardziej popularne wśród Twoich potencjalnych kupujących. Zgodnie z zasadą – masy kupują na rynku miejskim, bardziej wymagający klienci kupują na targu. Jasne, to daleko idące uproszczenie i nie ma zamiaru nikogo obrażać, ale wiadomo o co chodzi. Jeśli zgubisz mającego ponad 100 lat dziadka do orzechów (co kilka lat temu mi się przydarzyło), to nie będziesz próbował znaleźć podobnego w sklepach stojących przy głównej ulicy w Twoim mieście. Pójdziesz na pchli targ. I to jest właśnie nisza.

Skoro mamy to omówione, to zapraszam na szybki spacer przez ciekawe platformy. Omówię kilka przykładów dla B2B, jak i B2C.

Ciekawe, niszowe platformy marketplace dla usług B2B

Według platformy Statista, marketplace’y B2B to już biznes wart 31 miliardów w skali globalnej. Konkurencja wśród molochów jest potężna, ale to niszowe platformy marketplace dają obietnicę największych wzrostów. Oto kilka najciekawszych z nich.

Kitmondo – pozwala firmom na kupno i sprzedaż online używanych maszyn produkcyjnych, budowlanych, etc. Możesz tu znaleźć niemal wszystko – od maszyn górniczych, do narzędzi przydatnych w budowlance, po wyposażenie studia filmowego.

Mable – ciekawa platforma wyspecjalizowana w sprzedaży żywności i napojów. Kładzie nacisk na zdrowe produkty żywnościowe, także bezpośrednio od rolników.

Clora – bardzo ważny serwis dla branży farmaceutycznej, biotechnologicznej, a także dla sprzedawców urządzeń medycznych. Możesz też tutaj znaleźć odpowiednich konsultantów i wyposażyć swoją firmę.

Ciekawe, niszowe platformy marketplace dla usług B2C

Bezpośredni kontakt z kupującymi i możliwość budowy więzi to duże zalety marketplace’ów B2C. Jak znaleźć niszę na rynku w takim środowisku? Sprawdź te platformy:

Booking.com – jeden z najważniejszych globalnie serwisów łączących właścicieli hoteli i pensjonatów z szukającymi noclegów podróżującymi. Oprócz samego noclegu, można tutaj znaleźć informacje o dodatkowych aktywnościach możliwych w ramach obiektu (jak pływanie w basenie, kącik dla dzieci w ogrodzie), itp.

Koachee – świadczysz usługi z zakresu rozwoju osobistego? Pomocy psychologicznej? A może jesteś w stanie nauczyć kogoś jakie możliwości kryje w sobie ich model aparatu fotograficznego? Koachee to platforma dla szkoleniowców, którzy szukają klientów.

LoveCrafts – nie, ta strona nie ma nic wspólnego ze słynnym pisarzem, samotnikiem z Providence 😉 To platforma dla wszystkich dobrych w robótkach ręcznych. Jeśli jesteś w stanie zrobić coś z włóczki, tkaniny, czy innego materiału, to ten serwis jest dla Ciebie.

Podsumowanie

Jak znaleźć niszę na rynku? Zaufaj sobie i swoim instynktom. Podeprzyj je badaniami rynku, ale skup się na tym, co sam chciałbyś lub chciałabyś robić. Przeczytaj też artykuł o czym pamiętać przy zakładaniu sklepu internetowego. Znajdziesz tam kolejne wskazówki.

Pamiętaj też o tym, czym jest lojalność klienta w e-commerce i że warto ją budować od samego początku. Swój sklep online zaprojektuj w taki sposób, żeby od początku było wiadomo, do kogo jest skierowany. Jeśli już celujesz w niszę, to odbiorcy muszą poczuć, że są wyjątkowi. Muszą wiedzieć, że mówisz do nich, a nie do odbiorcy masowego. Powinni czuć, że stawiasz ich potrzeby na pierwszym miejscu. Do tego jest potrzebny odpowiedni branding, a także content.

Zaprojektuj swój sklep tak, żeby zarówno w warstwie doświadczenia użytkownika (UX/UI), a także samego contentu, przekonywał już od progu. Nie chodzi tylko o ładne grafiki, zdjęcia produktów i ich opisy. Chodzi o spójną koncepcję. Możesz wejść do dowolnego hipermarketu i kupić w nim herbatę. Możesz także wejść do wyspecjalizowanej sieci herbaciarni, oferującej wyłącznie herbatę lub herbatę i kawę. Od pierwszych chwil poczujesz, że na Twoje pytania sprzedawca będzie w stanie odpowiedzieć bardziej wnikliwie niż ktoś, kto w pośpiechu przemyka między alejkami znajdującego się w hipermarkecie działu z tym napojem.

I o to także chodzi w mądrym budowaniu swojej niszy i swojego w niej wizerunku. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, chętnie pomogę. Skontaktuj się ze mną.

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.