Strategia public relations



Public relations (PR) może być wewnętrzny lub zewnętrzny – kierowany do pracowników organizacji lub jej klientów. Sam fakt zróżnicowania odbiorców diametralnie wpływa na to, z jakich narzędzi korzysta się w obu przypadkach. Używa się innych metod, narzędzi, inaczej się o tym myśli, inaczej kieruje się komunikaty. Oba rodzaje komunikacji są jednak kluczowe dla nowoczesnych organizacji i wpływają odpowiednio – na poziom zadowolenia z pracy i sprawność operacyjną oraz zewnętrzny wizerunek i zyski firmy. Jak wygląda tworzenie strategii PR? Sprawdź!

Jak powinna być zaprojektowana strategia PR?

Nie wierzę w uniwersalne rozwiązania. Tak jak w przypadku startegii marketingowej, tak samo w przypadku strategii PR, inne rzeczy będą działały dla różnych firm. Strategia PR firmy to nie zbiór sztywnych zasad – to raczej rama, którą należy dopasować do charakteru organizacji, jej wizerunku (lub pożądanego wizerunku) i produktów.

Strategia komunikacji wewnętrznej

Coraz więcej firm, także tych mniejszych, tworzy internetowe portale pracownicze (intranet), regularnie komunikuje się z pracownikami mailowo, i tak dalej. Znacząco wpływa to na przepływ informacji w firmie, usprawnia procesy, buduje atmosferę i przejrzystość organizacji. Strategia komunikacji marki powinna zostać wdrożona także wewnętrznie po to, aby zoptymalizować codzienne działania.

PR kryzysowy – skrajna strategia komunikacji marki

Jak wygląda strategia komunikacji zewnętrznej? Gdy wybuchnie kryzys zaufania do marki, wtedy wszystkie ręce na pokład. W takich momentach warto zwrócić się o pomoc do kogoś, kto przyjrzy się sytuacji z zewnątrz. Jako zewnętrzny konsultant będę miał świeże spojrzenie. Nie będę też częścią aktualnie obowiązujących w firmie układów towarzyskich, zależności zawodowych, itd.

Kryzys może mieć wiele podstaw. Może wynikać z fałszywych oskarżeń lub nieuczciwych działań konkurencji, ale także z błędnych działań samej firmy lub braku przestrzegania procedur kontroli jakości.

Może mieć także charakter wewnętrzny lub zewnętrzny. Tak jak strategia public relations może być ukierunkowana na klientów w środku firmy lub na zewnątrz, tak samo „gaszenie pożaru” może odbyć się skierowane do środka, lub wręcz przeciwnie. Istnieją też przypadki, gdy oba kierunki działania występują jednocześnie.

Nie czekaj, działaj!

Co mogę dla Ciebie zrobić?

  • Audyt dotychczasowej strategii public relations
  • Zaprojektowanie i wdrożenie nowej strategii komunikacji wewnętrznej i/lub zewnętrznej
  • Analiza potencjalnych sytuacji kryzysowych
  • Analiza i neutralizacja mającej miejsce sytuacji kryzysowej
  • Opracowanie i wdrożenie planu ratunkowego dla marki – ochrona wizerunku i odbudowa reputacji po kryzysie
  • Szkolenia medialne dla rzeczników prasowych firmy

FAQ

Jakie usługi mogę zaoferować jako konsultant PR?

Oferuję audyt dotychczasowej strategii PR, zaprojektowanie i wdrożenie nowych strategii komunikacji, analizę i neutralizację sytuacji kryzysowych, opracowanie planu ratunkowego dla marki oraz szkolenia medialne dla rzeczników prasowych.

Jakie mogą być przyczyny kryzysu w PR?

Kryzys może wynikać z fałszywych oskarżeń, działań konkurencji, błędów firmy lub braku przestrzegania procedur kontroli jakości. Może mieć charakter wewnętrzny lub zewnętrzny.

Jak powinna być zaprojektowana strategia PR?

Strategia PR powinna być dostosowana do charakteru organizacji, jej wizerunku oraz produktów. Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie; strategie muszą być indywidualnie dopasowane.