Strategia contentowaW content marketingu pracuję od 20 lat. W tym czasie stworzyłem setki artykułów i postów blogowych – pod nazwiskiem oraz jako ghostwriter. Pracowałem w działach sprzedaży, marketingu i public relations, budując własne zespoły, tworząc treści w pojedynkę, współpracując z freelancerami. Głównie w firmach technologicznych, ale odnajduję się w każdej branży.

Tworzenie contentu przychodzi mi bardzo łatwo – robię to z przyjemnością i szybko. Nie jest mi straszne tempo dziennikarskie czy agencji reklamowej.

Content marketing – wygrywa skuteczna strategia

Nie da się zbudować wizerunku firmy, produktu, czy też osiągnąć jakichkolwiek innych marketingowych celów bez contentu. To może być zarówno landing page, jak i blog firmowy. To może być strona internetowa, treść maila sprzedażowego, ulotka reklamowa, materiały na targi wystawowe. Słowem – cokolwiek. Działania content marketingowe zawsze powinny być dopasowane do firmy, produktu i okoliczności, w jakich zostaną zastosowane.

Sam content to jednak nie wszystko. Strategia contentowa powinna zawierać też w sobie dystrybucję. Nie bez przyczyny istnieje powiedzenie „Content is a king but distribution is a queen” („Content to król, ale dystrybucja to królowa”).  Content marketing i strategia z nim związana to dwie strony tego samego medalu. Jakiego kanału użyć do dystrybucji treści? Jakie reguły na nim obowiązują? Jakie są dobre praktyki, a czego unikać? Jako człowiek, który działania contentowe przeprowadzał dla wielu firm, potrafię pomóc także w tym zakresie.

Tworzę content, który warto czytać

Trzeba zacząć od poznania grupy docelowej. Stworzenie tak zwanej buyer persony (persony zakupowej) pomoże dostosować treści do oczekiwań odbiorcy. To może być osoba, która przychodzi na stronę internetową z zamiarem kupienia produktu. Albo taka, która tylko porównuje. To może być też w końcu taka, która na 99% wie, że kupi i szuka tylko potwierdzenia swojego wyboru.

Właśnie dlatego rekomenduję łączenie działów sprzedaży i marketingu. Specjalista marketingu przyciąga klientów i potem przejmuje ich sprzedawca. Ale osoba, która kupuje, jest przecież jedna. Lejek marketingowy to co prawda inna rzecz niż lejek sprzedażowy, ale wszystkie działania ukierunkowane są na tę samą personę. Firmę lub osobę z określonymi wyzwaniami, potrzebami i oczekiwaniami. Należy ją tak wspierać, aby nie tylko kupiła, ale także stała się powracającym i lojalnym klientem.Właśnie – wspierać. Nie prowadzić czy sterować.

O czym należy pamiętać, tworząc strategię content marketingową?

Aby strategia contentowa była udana, należy:

 • przyciągnąć uwagę i zbudować świadomość marki firmy lub produktu
 • dopasować rodzaj contentu do etapu na jakim aktualnie znajduje się odbiorca (patrz poniżej)
 • utrzymać uwagę przez dopasowanie i podsunięcie odbiorcy podobnych treści, którymi może być zainteresowany
 • angażować odbiorcę przez dalsze dostarczanie mu podobnych treści wysokiej jakości

Etapy i strategia lejka contentowego

 • ToFu (Top of the Funnel) – góra lejka. Etap początkowy na którym pokazujemy odbiorcy, że istnieje rozwiązanie jego problemu.
 • MoFu (Middle of the Funnel) – środek lejka. Etap, na którym pomagamy klientowi w porównaniu różnych opcji dostępnych na rynku.
 • BoFu (Bottom of the Funnel) – dół lejka. Ostatni etap, na którym udowadniamy odbiorcy, że Twoje rozwiązanie jest najlepsze.

Content marketing to strategia rozwoju! Format contentu ma drugorzędne znaczenie – liczy się adresowanie potrzeb odbiorcy.

Co mogę dla Ciebie zrobić?

 • Przeprowadzić audyt dotychczasowej strategii contentowej
 • Stworzyć kompleksową strategię contentową i zorganizować kalendarz publikacji
 • Stworzyć i prowadzić blog firmowy
 • Pisać posty blogowe, tworzyć copy na landing page i inne rodzaje nośników przekazu
 • Pisać i konsultować treści maili sprzedażowych
 • Tworzyć specjalistyczne artykuły do czasopism i serwisów internetowych (biznes, skalowanie firmy, marketing, public relations, human resources, employer branding, nowe technologie, startupy, popkultura, filmy i seriale, marketing gier wideo)
 • Zbudować zespół contentowy i przeszkolić juniorów
 • Przeprowadzić warsztaty i szkolenia dla zespołu contentowego
 • Pomóc przeprowadzić audyt SEO, pomóc w bieżącej opiece SEO

FAQ

Czym jest strategia content marketingowa i dlaczego jest ważna?

Strategia content marketingowa to plan działań mający na celu osiągnięcie określonych celów marketingowych poprzez tworzenie i dystrybucję treści. Jest kluczowa, ponieważ pozwala budować świadomość marki, przyciągać klientów i angażować ich, co w rezultacie wspiera sprzedaż i lojalność klientów.

Jakie są kluczowe elementy udanej strategii content marketingowej?

Kluczowe elementy udanej strategii content marketingowej to przyciąganie uwagi i budowanie świadomości marki, dopasowanie treści do etapu lejka zakupowego, utrzymanie uwagi i angażowanie odbiorców poprzez dostarczanie wysokiej jakości treści.

Jakie są etapy lejka contentowego i jakie treści są odpowiednie dla każdego etapu?

Etapy lejka contentowego to ToFu (góra lejka), MoFu (środek lejka) i BoFu (dół lejka). Dla ToFu odpowiednie są treści informacyjne, dla MoFu porównawcze, a dla BoFu przekonujące i zachęcające do zakupu.