Ekonomia wartości#DreamingWideAwake

Globalna wioska to nie tylko rynek wzajemnego świadczenia sobie usług i sprzedaży towarów. Wierzę, że to przede wszystkim współodpowiedzialność. Dzisiaj nie da się już prowadzić biznesu bez świadomości ekologicznej, dobrego traktowania pracowników i takiego skalowania biznesu, by przypływ faktycznie unosił wszystkie łodzie.

Społeczna odpowiedzialność biznesu (corporate social responsibility – CSR) nie może ograniczać się do kilku akapitów na stronie internetowej. Potrzebne są realne działania. Odpowiedzialne procesy produkcyjne, przyjazna pracownikowi rekrutacja, świadome i poukładane procesy wewnętrzne. Świat w którym żyjemy to system naczyń połączonych, a my wszyscy jesteśmy za siebie współodpowiedzialni. Biznes musi wziąć na siebie część odpowiedzialności za projektowanie przyszłości – gospodarczej, ekonomicznej, społecznej.

To wcale nie są wielkie słowa – to konieczność. Wierzę w firmy tworzące prawdziwą wartość i wspieram oraz szkolę te organizacje, które jeszcze nie uruchomiły u siebie tego frameworka. Wierzę i wspieram liderów mających odwagę i ambicje zmieniać świat. Właśnie dlatego czynnie angażuję się w inicjatywy promujące ekonomię wartości i zwiększam świadomość przedsiębiorców tak, by mogli dołączyć do innych, posiadających już omawianą wiedzę.

Częścią ekonomii wartości są dla mnie:

  • Procesy produkcyjne i ich przynajmniej neutralny wpływ na środowisko naturalne
  • Procesy projektowania produktów i filozofia zero waste
  • Usługi takie jak moje, promujące świadomy i odpowiedzialny biznes
  • Wewnętrzne procesy organizacji ukierunkowane nie tylko na biznesową efektywność, ale także customer experience i employee experience
  • Procesy business inteliigence, growth hacking i business foresight

Jeżeli chcesz osiągnąć sukces rynkowy, patrz holistycznie, tak jak ja. Jeśli chcesz pozyskiwać z rynku największe talenty i oczekujesz od nich lojalności, stwórz im nie tylko doskonałe warunki do pracy, ale także powód, by codziennie się w nią angażować. Niekoniecznie przychodząc do pracy, zdalne wykonywanie obowiązków jest jedną ze zdobyczy XXI wieku, chociaż spotkania face-to-face budują głębsze relacje.

To właśnie od głębszych relacji trzeba wyjść, by stworzyć wartość – dla klienta, pracownika, kontrahenta biznesowego. Moje hasło #DreamingWideAwake oznacza dokładnie to – funkcjonowanie i świadczenie usług w świecie późnego kapitalizmu, który może wyglądać inaczej. To realne spojrzenie na wyzwania współczesności. Spojrzenie to będę rozwijał na swoim blogu – zapraszam do częstych odwiedzin po regularne dawki wiedzy i inspiracji!

Nowe pokolenia klientów i pracowników nie są wbrew pozorom wyłącznie roszczeniowe – są przede wszystkim wymagające. Jeśli chcesz przebić się ze swoim produktem, jeśli chcesz zatrudniać najlepszych, nie stać Cię na pozostawanie w ogonie przemian społecznych i biznesowych. Zadzwoń do mnie, napisz – skonsultuj swoje działania lub zleć zaprojektowanie nowych. Działaj!