Strategia marketinguStrategie marketingowe dla firm dzielą się na dwie kategorie – skuteczne i nieskuteczne. I tylko w ten sposób można je oceniać. To, czy dana strategia jest dobrze skonstruowana, ewentualnie zabawna i przyciąga odbiorców na chwilę, nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, czy skutecznie wspiera sprzedaż i buduje wizerunek produktu, usługi i organizacji.

Na czym polega strategia emarketingu?

Celem strategii marketingowej może być wiele rzeczy, w zależności od tego, jakie są Twoje priorytety. Możesz chcieć na przykład:

 • zbudować lub zwiększyć rozpoznawalność marki
 • zwiększyć lub ustabilizować sprzedaż
 • zwiększyć zasięg, znaleźć nowych klientów na produkty i usługi
 • wejść na nowe rynki

Czym jest strategia komunikacji marketingowej?

Strategia komunikacji marketingowej musi opierać się na trzech fundamentach:

 1. charakterze firmy
 2. charakterze produktu lub usługi
 3. zakomunikowanych, oczekiwanych rezultatach

Wszystko musi być ze sobą spójne i dopasowane do indywidualnych oczekiwań. Bez względu na to, czy jest to strategia marketingowa w internecie czy „realu”, zawsze trzeba zadbać o spójność. Dlatego stawiam na holistyczny marketing i podejście do tematu. Z praktyki dnia codziennego wiem, że najlepsze efekty przynosi stworzenie systemu naczyń połączonych.

Marketing, sprzedaż, public relations, human resources i employer branding to jeden organizm. Nawet jeśli nie wydaje się tak na pierwszy rzut oka, to w praktyce wszystkie te działy i zespoły pracują na jeden wynik. Sprzedać klientowi firmę i jej produkty można dziś tylko wtedy, gdy pokaże się na forum publicznym jej wartości. Pozyskać talenty z rynku można tylko wtedy, gdy ważne działy w firmie grają do jednej bramki, a sprzedaż i marketing to tak naprawdę dwie strony tego samego medalu. Ściśle ze sobą współpracujące zespoły, najlepiej pod jednym przywództwem. Wielu liderów nie myśli w ten sposób – wiedza oraz kompetencje są rozproszone, rozpraszając tym samym skuteczność i odpowiedzialność.

Kilka słów o strategii marketingu mix

Strategia marketingu mix jest tą, która działa najlepiej. Najpopularniejszą jest tak zwana strategia 4P, czyli product, price, place i promotion (produkt, cena, miejsce i promocja). To cały zespół narzędzi którymi jako marketerzy, możemy oddziaływać na rynek. Istnieje też strategia 4C, czyli customer value, cost, convenience i communication (wartość dla klienta, koszt, wygoda nabycia produktu i komunikacja z rynkiem).

To jednak wszystko teoria. W praktyce działają nie tyle mniej lub bardziej wymyślne formułki, ile przemyślany plan działania.

Jakie strategie marketingowe dla firm naprawdę są skuteczne?

Najlepsze rezultaty daje stworzenie wszystkiego w spójnym i przewidywalnym duchu. Tutaj kłania nam się branding lub rebrading i przynajmniej częściowy zakres usług, który oferuję. Ale jeśli nie chcesz robić „rewolucji” i zależy ci tylko na mniejszej lub większej modyfikacji tego co istnieje, zawsze jest taka możliwość. Wtedy można użyć narzędzi właściwych dla jednego obszaru działań.

Skupienie się na namingu produktów (tworzeniu dla nich nazw), ustalaniu odpowiedniej polityki cenowej, rabatowej i promocyjnej, czy dobieranie odpowiednich kanałów marketingowych i komunikacji z nimi związanych (tekstowej, graficznej) także wchodzi w grę.

Strategia marketingowa w Internecie to współcześnie podstawa

Mogę pomóc Ci w marketingu online oraz tym tradycyjnym, ale na pewno spotkałeś się z określeniem, że „kogo nie ma w internecie, tego nie ma wcale”. Dokładnie tak to wygląda. Nieważne, czy prowadzisz małą firmę z wyrobami lokalnymi, czy odpowiadasz za wyniki korporacji – klienci szukają o Tobie informacji różnymi kanałami, a internet jest absolutnie podstawowym. Internet zawsze powinien stanowić istotny element strategii marketingu mix.

Razem ze swoimi współpracownikami jestem w stanie zrobić dużo, aby Ci pomóc.

Co mogę dla Ciebie zrobić?

 • Audyt dotychczasowej strategii i rekomendacje SEO
 • Zaprojektowanie i wdrożenie i/lub nadzorowanie holistycznej strategii marketingu
 • Stworzenie lub uporządkowanie procesów sprzedażowych, marketingowych i pokrewnych
 • Zbudowanie produktowej strategii cenowej, promocji, namingu produktów
 • Grafiki i ilustracje promocyjne, film reklamowy
 • Zaprojektowanie maskotki firmowej (tzw. brand hero).
 • Bieżące doradztwo marketingowe
 • Szkolenia i warsztaty dla pracowników działu marketingu

FAQ

Czym jest strategia emarketingu?

Strategia emarketingu to plan działania mający na celu osiągnięcie konkretnych celów marketingowych w obszarze internetowym, takich jak zwiększenie rozpoznawalności marki czy zasięgu działalności.

Czym jest strategia komunikacji marketingowej?

Strategia komunikacji marketingowej to plan opracowany na podstawie charakteru firmy oraz jej produktów lub usług, mający na celu skuteczną komunikację z klientami i osiągnięcie założonych rezultatów.

Jakie strategie marketingowe dla firm naprawdę są skuteczne?

Najskuteczniejsze strategie marketingowe dla firm opierają się na spójnym podejściu oraz przemyślanym planie działania, uwzględniającym branding, politykę cenową, promocję oraz komunikację z rynkiem.