Microcopy – co to jest i jak skutecznie to stosować?

2 marca 2024

 1. Strona Główna /
 2. 📚 Content /
 3. Microcopy – co to jest i jak skutecznie to stosować?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Osiągnij duży emocjonalny impact dzięki małemu copy. To najlepsza definicja drobnego tekstu, jaką znam. Co to jest microcopy? To drobne komunikaty wyświetlane na stronie internetowej lub w aplikacji. Mogą być użyteczne dla użytkownika i pełnić rolę edukacyjną lub pomocniczą. Mogą też skutecznie sprzedawać, gdy informują o nowej promocji w postaci powiadomienia push. Jak tworzyć skuteczne microcopy i dlaczego jest to ważne?

Co to jest microcopy?

Powyższa definicja nie wyczerpuje tematu. Tak naprawdę microcopy to wszystko, co użytkownik widzi na stronie internetowej lub w aplikacji, a co nie jest tekstem przeznaczonym do optymalizacji SEO (jak na przykład artykuł blogowy lub tekst z detalami opisujący produkt).

Tak więc, microcopy to tekst:

 • zachęcający do logowania
 • informujący o aktualizacji aplikacji
 • zapraszający do subskrypcji newslettera
 • informujący o promocji
 • informujący, że dany produkt jest w tej chwili niedostępny
 • informujący o błędzie w aplikacji
 • zachęcający do przejścia dalej, na przykład „Dowiedz się więcej”
 • informujący co stanie się po kliknięciu przycisku, na przykład „Kliknij, aby potwierdzić zamówienie”. Taki komunikat mówi o tym, że od tego momentu nie można się już wycofać i trzeba opłacić produkt

… i tak dalej. Przykłady można mnożyć. Generalnie chodzi o to, że microcopy, jak sama nazwa wskazuje, musi być krótkie, zwięzłe, mieć charakter informacyjny i konkretnie wskazywać lub opisywać daną sytuację.

Czy microcopy tworzy copywriter? To pytanie, na które nie ma prostej odpowiedzi. Każda firma ma tutaj swoją własną filozofię. Firmy, które copywriting mają niejako tylko „przy okazji”, nie zatrudniają orłów pióra. Ja przykładowo zajmuję się contentem grubo ponad 20 lat. Przyjmuje się, że nad microcopy pracuje tak zwany UX writer, czyli osoba zajmująca się doświadczeniem użytkownika w aplikacji i potrafiąca pisać krótkie treści. Dłuższe formy zostawia się copywriterom (ja akurat potrafię tworzyć wszelkiego rodzaju komunikaty).

Microcopy jest częścią UX writing, w tym e-commerce

Stosowanie microcopy jest wbrew pozorom trudne. Trzeba zmieścić się w limicie znaków, bo okienka aplikacji i powiadomienia push nie są z gumy. Nawet lead, pierwszy akapit w newsletterze mailingowym, to microcopy. To potrafią być dwa lub trzy zdania zachęcające do kliknięcia i otworzenia poczty. Nie można zostawiać tego przypadkowi.

Microcopy to część UX writing czyli tworzenia krótkich komunikatów funkcyjnych lub informacyjnych. Zgodnie z tym podejściem, UX writingiem nazwiemy też wywieszkę na drzwiach fizycznego sklepu, informującą o przerwie lub godzinach otwarcia. Nie mówiąc nawet o promocji czy wyprzedaży. Tak, to także jest microcopy i powinno pełnić funkcje informacyjne lub sprzedażowe.

Microcopy do budowania wizerunku różni się od microcopy do budowania contentu, to wiadoma sprawa. Ale oba te rodzaje sprawiają, że odbiorca takich komunikatów wie na czym stoi i jest odpowiednio informowany oraz prowadzony.

Naturalnie, komunikaty powinny być dostosowane do ścieżki użytkownika i tego, jak porusza się po aplikacji, czy sklepie internetowym. Stosowanie microcopy powinno być zróżnicowane – inaczej tworzymy komunikat dla informacji o wyprzedaży, a inaczej CTA, czyli wezwanie do działania (na przykład potwierdzenie zakupu lub informację na przycisk o pobraniu ebooka).

Stosowanie microcopy jest bardzo ważne w e-commerce, ale nie tylko. Ma wiele funkcji:

 • wzbudza ciekawość użytkowników („Chcesz wiedzieć więcej?”)
 • buduje zaufanie do marki
 • ułatwia nawigację
 • buduje zaufanie do konkretnego mechanizmu (np. przez umieszczenie komunikatu o bezpiecznym połączeniu i chronieniu danych płatniczych)
 • ogranicza ilość błędów użytkownika (np. przy podawaniu hasła przy logowaniu lub numeru karty płatniczej)
 • motywuje do działania
 • zwiększa współczynnik klikalności (tak zwane CTR)
 • kieruje do sekcji pomocy i ogranicza interakcję z działem pomocy klienta

Jaki to ma związek z UX writing? Czasami mówi się, że to projektowanie za pomocą słów i trudno się z tym nie zgodzić. Dobrze zaprojektowane komunikaty to wręcz część brandingu. Copywriting biznesowy jest niezbędny w praktycznie każdej działalności. Dość powiedzieć, że nawet opisy pod filmami na YouTube mogą wpływać na ich odbiór i także powinny być odpowiednio zaprojektowane. Nie mówiąc nawet o tym, że scenariusze i teksty do reklam to także część tego samego tematu.

Jeżeli potrzebujesz microcopy lub szerzej, content marketingu, to skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę!

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.

FAQ

Co to jest microcopy?

Microcopy to wszystkie krótkie komunikaty widoczne na stronie internetowej lub w aplikacji, które nie są przeznaczone do optymalizacji SEO.

Kto tworzy microcopy?

Microcopy zazwyczaj tworzą specjaliści od doświadczenia użytkownika (UX writers), którzy posiadają umiejętności pisania krótkich, skutecznych treści.

Jakie są funkcje microcopy?

Microcopy pełni wiele funkcji, w tym budowanie zaufania do marki, ułatwianie nawigacji, motywowanie do działania oraz zwiększanie współczynnika klikalności (CTR).

Jaki związek ma microcopy z UX writing?

Microcopy jest częścią UX writing, czyli projektowania za pomocą słów, mającego na celu optymalizację doświadczenia użytkownika.