Skuteczna infografika – jak ją zaprojektować i wzmocnić branding?

1 sierpnia 2023

infografiki co to jest
 1. Strona Główna /
 2. 📚 Branding /
 3. Skuteczna infografika – jak ją zaprojektować i wzmocnić branding?

Ten artykuł przeczytasz w: 7 minut

Magdalena Żelazowska w książce „Americana. To, co najlepsze w USA”, zaczyna od opisu swojej… jedwabnej apaszki od Gucciego. Pełno na niej wizerunków Indian różnych plemion, podróżników takich jak Amerigo Vespucci czy Krzysztof Kolumb, róży wiatrów. Co to ma wspólnego ze współczesną Ameryką? Nic. I jednocześnie wszystko, bo ta apaszka to świetne wprowadzenie do książki. Do prywatnej Ameryki jej autorki. Do opowieści, którą snuje na własnych warunkach. To jej marka osobista, jej odkrywanie Stanów, jej opowieść. Dokładnie tak samo powinieneś myśleć o swojej własnej marce. I tak samo powinna wyglądać Twoja infografika.

Spis treści:

Co to jest infografika?

Infografika to narzędzie marketingowe, które pomaga klientom, potencjalnym klientom, ale także potencjalnym pracownikom, zrozumieć skomplikowane kwestie. Lub takie, które wymagają podania wielu liczb i odsyłają do wielu, często wzajemnie przenikających się, idei, pomysłów i skojarzeń.

Wiele infografik jest pięknie zaprojektowanych. Ich autorzy tworzą przejrzyste, estetyczne, nasycone kolorami projekty. Zapominają jednak czasem, do czego powinny w pierwszej kolejności służyć. Infografika to nie są liczby. Infografika to opowieść. To idea, którą chcesz przekazać odbiorcy. Zaprojektowana tak, aby opowieść tę łatwiej było przyswoić i przede wszystkim zapamiętać. A także przekazać komuś dalej. To jest właśnie kwintesencja brandingu.

Zawsze w takich momentach przytaczam przykład zatłoczonego, głośnego autobusu miejskiego. Jeżeli będziesz próbował przekazać swojemu znajomemu w rozmowie nazwę firmy, to musi być ona na tyle prosta, czytelna i zrozumiała, że nawet w takich warunkach da się ją usłyszeć, zapamiętać i jeszcze wrócić do domu oraz gdzieś odnaleźć, na przykład w internecie.

Infografika jest tego odpowiednikiem w świecie prasy lub internetu. Ma być szybko, czysto i zrozumiale. Tworzenie infografiki to sztuka i wbrew pozorom nie jest to aż takie proste, jak może się wydawać. Ale da się tego nauczyć, co zaraz Ci pokażę.

Jak zrobić infografikę, która osiąga cele?

Poniższe, praktyczne porady pomogą Ci stworzyć materiały, z których będziesz zadowolony, a które będą przydatne dla klientów. Tworzenie infografiki warto rozpocząć jednak od samego początku i iść kolejnymi etapami. Sam zobaczysz, że z czasem nie będziesz ich już potrzebować, bo wszystko będzie się działo „z marszu”.

jak zrobić infografikę

Projektowanie infografik – inspiracje

Jeśli nie masz pomysłu na infografikę, to zawsze możesz zajrzeć do zasobów sieciowych.

 1. Infografika powinna być opowieścią. Wymyśl ją. Zastanów się, co chcesz przekazać przez ten materiał, co ma być myślą przewodnią. I nie, nie chodzi nawet o jakąś główną liczbę, którą pokażesz. Tak, mamy o 10% więcej funkcjonalności w produkcie niż przed rokiem. Tak, o 112% zwiększyliśmy liczbę użytkowników, więc też możesz nam zaufać. Nie. Co spina wszystkie części infografiki, jaka jest jej myśl przewodnia? Co odbiorca ma z tego wynieść?
 2. Postaraj się zaskoczyć już na samym początku. Zabawny lub zaskakujący nagłówek sprawi, że ludzie tym chętniej będą chcieli zapoznać się z resztą.
 3. Bądź zwięzły. Zarówno, jeśli chodzi o nagłówek, jak i całą resztę. Infografika to skrót myślowy, metafora, indeks pojęć do książki (strony internetowej, ebooka, landing page’a, etc…) Jeśli zdania, to równoważniki zdań. Jeśli liczby, to zapisywane jako „100%” a nie „sto procent”. Konkret.
 4. Postaraj się zadać jakieś pytanie, na które odpowiedzią będzie cała infografika. Ilu mamy nowych użytkowników? Czy wiesz, że wkrótce wprowadzimy 10 nowych funkcjonalności? Chcesz być na bieżąco z naszymi social mediami? I wtedy odpowiednio – infografika wyjaśniająca ilu klientów zdobyłeś w 12 miesięcy, omówienie funkcjonalności, czytelne rozpisanie kanałów social media razem z adresami.
 5. Tworzenie infografiki to sztuka łączenia i dzielenia. O łączeniu wszystkiego klamrą ogólnej narracji już wspomniałem. No to teraz dzielenie. Podziel ją na konkretne bloki. Niech każdy mówi o czymś innym, a najlepiej niech jeden wynika z drugiego (w wersji idealnej) i uzupełnia pozostałe (w wersji super idealnej). Zastosuj inny kolor tła dla każdego bloku. Ludzki mózg lubi, kiedy stosowany jest tzw. color code, czyli przyporządkowywanie koloru do konkretnego poziomu lub rodzaju informacji. Czerwony to niebezpieczeństwo, żółty ostrzeżenie, zielony brak zagrożenia. I tak dalej. Tutaj obowiązuje ta sama zasada. Różnicuj, wtedy infografika będzie jeszcze łatwiejsza do przełknięcia i szybciej przyswajalna.

  Jeżeli masz z tym problem, możesz użyć tzw. koła kolorów do doboru konkretnej palety pod własną infografikę.
 6. Pokazuj źródła. Zawsze. Wiarygodność jest kluczem w biznesie. Nieważne, czy projektowanie infografik odbywa się u Ciebie po to, by pochwalić się sukcesami firmowymi, czy w sama infografika jest częścią większej całości (ebooka, tekstu na blogu, etc.) i chcesz się odnieść do badań rynkowych, zobrazować jakieś zjawisko, etc. Zawsze podawaj źródła informacji. Możesz to robić w każdym bloku z osobna, ale wygodniej dla odbioru materiału będzie, jak będziesz stosować przypisy, a wszystkie linki, tytuły opracowań, raportów, książek, etc, wylądują na samym dole.
 7. Nie bój się eksperymentować z formą. Nigdzie nie jest powiedziane, że to zawsze ma być nudny prostokąt z kwadratowymi, chociaż różnokolorowymi blokami. OK, taki jest klasyczny wzór. Jak zobaczysz jednak na przykładach poniżej, można bawić się formą i różnicować ją nawet w obrębie tego samego materiału marketingowego. Jak zrobić infografikę? Baw się formą, nie bój się przełamywać schematów. Możesz stworzyć nawet coś przypominającego pulpit statku kosmicznego – okręgi, koła, trójkąty, kwadraty. Wszystko w jednym. Jeśli to będzie spójne i będziesz mieć na to tzw. high level concept (czyli myśl przewodnią), to dlaczego nie?
 8. Jeżeli nie chcesz odważnej infografiki, stwórz poprawną „nudną”. Nie możesz też przesadzić. Unikaj oczopląsu, bo wtedy grafika zamiast przyciągać, odstraszy formą i pstrokacizną. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby stworzyć własną, odważną infografikę, wykreuj spokojniejszą. Użyj maksymalnie dwóch kolorów głównych. Cztery kolory obecne na takiej infografice (dwa dominujące, dwa uzupełniające) to idealny balans i jednocześnie absolutny max.
 9. Używaj ikon. Ikony to znakomite uzupełnienie tekstu. Działają trochę jak nowe paragrafy w książce. Pozwalają złapać oddech i sygnalizują, że zaczyna się coś nowego.
 10. Pamiętaj o call to action! Infografika jest świetnym nośnikiem reklamowym. Pamiętaj, że łatwo ją skopiować i wysłać do kogoś. To taki cukierek – miętówka, który zawsze masz pod ręką. Łatwo go komuś przekazać, schować i użyć, gdy tego potrzebujesz. Może pojawić się wszędzie, w tym na cudzych kanałach social media. Warto, aby infografika była opatrzona logotypem Twojej firmy i nawoływała do wykonania jakiejś akcji, na przykład do kontaktu.

Inspiracje z zasobów sieciowych do zaprojektowania infografiki

Jeśli nie masz pomysłu na infografikę, to zawsze możesz zajrzeć do zasobów sieciowych.

Dobrym źródłem jest Dribble, które oferuje mnóstwo wzorów.

Kolejnym jest Behance. Tutaj także znajdziesz całe stosy ciekawych przykładów.

A jeśli zależy Ci na jakości i czasie, to odezwij się do mnie. Współpracuję z profesjonalnym graphic designerem z wieloletnim stażem. W momencie pisania tego tekstu pracujemy ze sobą od równo trzech lat. Na pewno zaproponujemy Ci coś ciekawego. Jest to o tyle ważne, że Tomek jest grafikiem posiadającym też umiejętność projektowania „do druku”, co nie jest na rynku aż tak często spotykane.

Przykłady skutecznych infografik

Pokażę Ci cztery przykłady infografik. Każdy z nich pokazuje inne zasady, które zespół zdecydował się wdrożyć w ramach konkretnej infografiki. Każda z nich jest dobra. Z zupełnie innych powodów.

Nietypowa forma. Nikt nie powiedział, że infografika to muszą być tylko odmierzone od linijki bloki. Przepraszam, nie jesteś nudny, środkowy zachodzie USA.

infografika przykłady

Dominujące kolory. Czerwony i zielony. Krótka piłka. Wszystko klarownie rozplanowane i nieodrywające uwagi od meritum. A do tego, co bardzo ważne w tym przypadku, idealnie w klimacie tematyki.

Infografika

Ikony i liczby. Dużo ikon i liczb. Bardzo dużo. To przykład infografiki, gdzie koniecznie chciano przekazać kluczowe informacje w przejrzystej formie.

Przykład infografiki z ikonami i liczbami

Z cytatem. Wspominałem wcześniej o czynniku wiarygodności. Źródła (swego rodzaju bibliografia) to jedno. Ale można też podeprzeć się autorytetem. Tak jak tutaj.

Przykład infografiki z cytatem

Tyle, jeśli chodzi o przykłady. Najlepsze infografiki to takie, które używają metody visual storytelling. Wprowadzają nawet jakiegoś bohatera, który przemierza nieznane lądy i odkrywa nowe dla niego liczby, zjawiska, informacje. To już jednak wyższa szkoła jazdy i opowiem o tym innym razem.

Skuteczna infografika – podsumowanie

Tworzenie infografiki jest jak branding. Zawsze powinno wychodzić się od „dlaczego?”. Dopiero potem można dostawiać kolejne elementy. Infografika powinna upraszczać i tłumaczyć świat. Uwypuklać to, co najważniejsze. Dawać skrót, by móc zrozumieć skomplikowane zjawiska, informacje, trendy, liczby. Brać za rękę i być przewodnikiem.

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.

FAQ

Co to jest infografika?

Infografika to narzędzie marketingowe, które służy do przekazywania skomplikowanych kwestii poprzez estetyczne ujęcie informacji w formie graficznej.

Jak zrobić infografikę, która osiąga cele?

Aby osiągnąć cele za pomocą infografiki, należy zacząć od określenia głównej myśli przewodniej i zaprojektowania przejrzystego, zwięzłego materiału, który przyciągnie uwagę odbiorcy.

Jakie są inspiracje z zasobów sieciowych do zaprojektowania infografiki?

Dobre źródła inspiracji to platformy takie jak Dribble czy Behance, gdzie można znaleźć wiele przykładów kreatywnych i interesujących infografik.

Jakie są przykłady skutecznych infografik?

Przykłady skutecznych infografik mogą obejmować nietypowe formy graficzne, dominujące kolory, zastosowanie ikon i liczb oraz cytaty, które dodają wiarygodności.