Co oznaczają kolory w marketingu?

12 października 2022

psychologia kolorów w reklamie
 1. Strona Główna /
 2. 📚 Marketing /
 3. Co oznaczają kolory w marketingu?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Kolory mają wpływ na codzienne decyzje zakupowe. Wizualne wrażenia przywołują całą gamę skojarzeń, dlatego odpowiedni dobór barw staje się częścią promocji marki. Kolorystyka logo czy danego produktu może oddziaływać na decyzje konsumenckie i przesądzać o atrakcyjności jednego artykułu nad drugim. Jakie jest więc znaczenie kolorów w marketingu? W jaki sposób zagadnienie odwołuje się do psychologii? Sprawdźmy!

Spis treści:

Wrażenie związane z kolorami to nie chwilowy trend, ale jeden z najważniejszych elementów motywujących do zakupu. Pierwszy zetknięcie się z produktem często przybiera formę analizy kolorystycznej opakowania, a także intensywności użytej barwy. Istnieje grupa kolorów, która ma wpływ na zachowania konsumenckie, dlatego należy używać ich z rozwagą i z myślą o grupie docelowej.

Psychologia kolorów w reklamie

Chodzi więc o to, aby przekaz wyróżniał się na tle innych, przyciągał wzrok konsumentów i zachęcał ich do tego, aby wybrali ten, a nie inny produkt. Kolor staje się więc komunikatem wystosowanym w stronę odbiorcy do zapoznania się z marką i tym, co ma do zaoferowania. Dobór kolorów w marketingu jest na tyle istotny, że odnosi się do doświadczeń życiowych, preferencji i uwarunkowań kulturowych, które wpływają na odbiorców i determinują ich przyszłe wybory.

Czytaj także: Social selling – jak sprzedawać przez LinkedIn

kolory marketing

O czym powinieneś pamiętać podczas doboru kolorów w marketingu firmy?

 • Kolory, jakimi posługuje się brand, muszą być w pełni spójne z misją i wizją marki. Odpowiednia kolorystyka spaja wszystkie wyróżniki firmy i staje się niejako jej wizytówką.
 • Konsumenci przyzwyczają się do kolorów i utożsamiają markę z jej kolorystyką, dlatego nie należy zmieniać ich zbyt często i gwałtownie.
 • Warto zwrócić uwagę na symbolikę kolorów w kontekście ich znaczenia w danym kraju, regionie, a jeśli marka ma zasięg globalny, to w odniesieniu do znaczeń kulturowych danego kraju. Czasami wręcz warto stworzyć oddzielną markę dla danego kraju; z inną kolorystyką i powiązanymi znaczeniami.
 • Kolorystykę warto dopasować do wieku grupy docelowej. Jeśli Twój produkt kierowany jest do młodzieży, w tym wypadku warto sięgnąć po jasne, żywe, jaskrawe kolory w marketingu. W przypadku osób starszych dużo lepiej sprawdzi się stonowana kolorystyka.

Znaczenie kolorów w marketingu i ich wpływ na decyzje zakupowe

Tworzenie logo firmy, projektowanie opakowań czy strony internetowej powinno odbywać się na podstawie znajomości znaczenia poszczególnych barw. Cały proces doboru może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży i wskaźnika konwersji (oczywiście sprzedaż jest elementem większego ekosystemu i nie zależy tylko od kolorów użytych w logo). Przyjrzymy się więc temu procesowi na przykładzie wybranych, najczęściej stosowanych kombinacji kolorów. Jakie emocje wywołują poszczególne barwy? Co oznaczają kolory w marketingu?

Jak analizować poszczególne kolory w marketingu?

 • Kolor zielony wzbudza zaufanie, kojarzy się z harmonią i naturą. Barwa zielona działa uspokajająco i jest chętnie wykorzystywana w reklamie firm oferujących produkty eko, zdrową żywność czy zajmujących się zasobami ludzkimi.
 • Kolor niebieski kojarzy się z czystością, prawdą, mądrością, lojalnością. Po tę barwę sięgają np. właściciele firm finansowych czy ubezpieczeniowych, gdzie niezwykle ważne jest zdobycie zaufania konsumenta.
 • Kolor czerwony oddziałuje na emocje i skupia uwagę odbiorcy, pobudza do działania, dlatego to właśnie ta barwa jest chętnie wykorzystywana podczas różnego rodzaju promocji i wyprzedaży. Należy jednak uważać z jej intensywnością, aby nie nadwyrężać wzroku konsumenta i nie wywoływać efektu odwrotnego do zamierzonego.
 • Kolor pomarańczowy przywodzi na myśl energię i dobrą zabawę, zachęca do podejmowania aktywności fizycznej, a także wskazuje na otwartość firmy.
 • Kolor żółty kojarzy się ze słońcem, ciepłem, wakacjami, wzbudza radość i rozluźnienie, dlatego ta barwa polecana jest firmom działającym w branży dziecięcej czy turystycznej.
 • Kolor czarny niektórym może kojarzyć się z powagą i żałobą, jednak dla wielu osób (szczególnie połączona ze złotem) jest to barwa przywodząca na myśl skojarzenia elegancji i prestiżu, zarezerwowana dla luksusowych marek odzieżowych, samochodów czy zegarków.

Sprawdź też: Jak wprowadzić produkt na rynek w 5 krokach

Znaczenie kolorów w marketingu – podsumowanie

Psychologia kolorów w biznesie i reklamie to dziedzina, której znajomość może przynieść wymierne korzyści dla firmy. Znaczenie kolorów w marketingu i wykorzystanie tej wiedzy w praktyce pomoże zrozumieć zachowanie i reakcje odbiorców. To także sposób na to, zachęcić konsumentów do tego, aby spojrzeli i zainteresowali się naszą marką i tym, jaką ofertę ma do zaoferowania.

Warto pamiętać, że marka to nie tylko logo. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak budować branding marki, to zapraszam do rozmowy.

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.

FAQ

Dlaczego kolory są ważne w marketingu?

Kolory mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe klientów. Pierwsze wrażenie na produkcie często opiera się na analizie kolorystyki opakowania i intensywności barw, które mogą przyciągać uwagę i motywować do zakupu.

Co oznacza podejście „psychologia kolorów” w reklamie?

Psychologia kolorów w reklamie to wykorzystanie barw do wywoływania określonych emocji i reakcji u konsumentów. Kolor staje się komunikatem zachęcającym do zapoznania się z marką i oferowanymi przez nią produktami.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru kolorów w marketingu firmy?

Podczas doboru kolorów ważna jest spójność z misją i wizją marki, rozważenie symboliki kolorów w różnych kulturach, dopasowanie do wieku grupy docelowej oraz unikanie częstych i gwałtownych zmian w kolorystyce.