Jak wprowadzić produkt na rynek w 5 krokach?

10 stycznia 2021

 1. Strona Główna /
 2. 📚 Sprzedaż /
 3. Jak wprowadzić produkt na rynek w 5 krokach?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Masz pomysł na produkt i chcesz zacząć go sprzedawać? A może czujesz, że nadszedł czas na rozszerzenie dotychczasowej oferty Twojej firmy? Niezależnie od motywacji i okoliczności proces wprowadzania produktu na rynek zawsze wygląda podobnie – i jest to nie lada wyzwanie! O czym warto pamiętać? Jak zapewnić sobie sukces? Dowiedz się, jak wprowadzić produkt na rynek.

Jak wygląda wprowadzenie nowego produktu na rynek? Każdy ruch biznesowy wiąże się z ryzykiem. Przy wprowadzaniu nowego produktu na rynek jest ono szczególnie duże. Przedsięwzięcie to wymaga zaangażowania mnóstwa zasobów i czasu, dlatego też należy się do niego odpowiednio przygotować – zdecydowanie zwiększy to szanse na powodzenie całej operacji.

Czego dowiesz się z artykułu?

Wprowadzenie nowego produktu na rynek krok po kroku

Zależnie od rodzaju prezentowanego produktu jedne czynniki będą kluczowe, inne nieistotne. Niezależnie jednak od tych uwarunkowań na pewne rzeczy musisz przemyśleć i zaplanować. Konieczne jest więc przeanalizowanie i zdefiniowanie potrzeb, zachowań oraz ścieżek zakupowych potencjalnego klienta. Dopiero uzbrojony w taką wiedzę możesz zaplanować strategię wprowadzenia produktu na rynek, jego rozwoju oraz promocji. Pomoże Ci to zdecydować m.in. o ważnych elementach związanych ze sprzedażą, marketingiem czy dystrybucją. Jak powinny wyglądać czynności prowadzące do wprowadzenia produktu na rynek?

1. Zdefiniowanie klienta i jego potrzeb

Każdy produkt musi zaproponować odbiorcy pewną korzyść. Zazwyczaj zaspokaja określone potrzeby i jest skierowany do konkretnej grupy docelowej. Zdefiniowanie tych wartości jest bardzo ważne – musisz dokładnie wiedzieć, co chcesz sprzedawać, do kogo to kierujesz i dlaczego ten ktoś powinien chcieć to kupić. Zacznij od nazwania potrzeb grupy docelowej. Najlepszym narzędziem są tu profesjonalne badania marketingowe (jakościowe i ilościowe). Innym sposobem jest przeprowadzenie audytu w punktach sprzedaży.

2. Analiza rynku i konkurencji

Konieczna jest również analiza rynku. Należy wykonać prognozę sprzedaży dla całej kategorii, analizę SWOT i wszelkie możliwe podobne badania. Następnie znajdź wszystkie firmy, które mogą stanowić Twoją bezpośrednią konkurencję i zapoznaj się z ich działalnością. Zwróć szczególną uwagę na czynniki, które decydują o tym, że konsumenci wybierają właśnie produkty tych firm. Sprawdź, z czego klienci są zadowoleni, a co chętnie by zmienili. Spróbuj również wywnioskować, co sprawia, że dokonują ponownych zakupów.

3. Strategia sprzedaży nowego produktu

Opracowywanie strategii sprzedaży warto rozpocząć od dokładnego zdefiniowania produktu. Dobrze, żeby konsument postrzegał go jako coś więcej, niż tylko kolejna (przykładowo) maszynka do golenia na rynku. Wyróżniasz się jakością, ekologicznością, a może po prostu ceną? Ten ostatni czynnik nigdy nie powinien stanowić wartości samej w sobie, raczej miły bonus. Aby ustalić, który kierunek będzie najbardziej dochodowy dla nowego produktu, warto go określać za pomocą:

 • analizy SWOT,
 • strategii cenowej,
 • źródeł rekomendacji,
 • grupy docelowej,
 • person zakupowych,
 • USP (unique selling point – unikalna cecha oferty),

Na tej podstawie znacznie łatwiej można również stworzyć strategię marketingową.

Zdefiniuj kanały dystrybucji i wyznacz cele ilościowe w zakresie sprzedaży. Określ sposoby dotarcia do poszczególnych grup odbiorców.

4. Strategia marketingowa

Następnie zdefiniuj ton i sposób komunikacji marki z klientem. Dobrze skonstruowana oferta na nic się bowiem nie zda, jeśli odbiorca nie dowie się o jej istnieniu. Pamiętaj, by wykorzystać unikalną cechę oferty oraz czynniki decydujące o jej przewadze nad konkurencją jako główne elementy komunikacji marketingowej. Ważne, by dopasować sposób przedstawiania informacji oraz wykorzystywane kanały do grupy docelowej.

Badaj zachowania należących do niej konsumentów, język, jakim się posługują, wartości, które są dla nich ważne. To może być na przykład zestaw związany z ekonomią wartości. Analizuj konkurencję, by uczyć się na jej błędach i wypracować własne, skuteczne metody postępowania. Skupiaj się na działaniach, które zapewnią największy zwrot z inwestycji (ROI) – to szczególnie istotne na początku działalności. Skup się na optymalizacji procesów firmowych, aby lepiej zarządzać zmianą.

5. Cykl życia produktu

Pamiętaj, że każdy produkt ma swój cykl życia. Obejmuje on etapy:

 • wprowadzenia produktu na rynek,
 • wzrostu sprzedaży,
 • dojrzałości produktu,
 • spadku sprzedaży.

Każdy z nich wymaga zupełnie innego podejścia do kwestii marketingowych i strategicznych. Kluczowa jest elastyczność i adaptacja do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. A przede wszystkim – optymalizacja strategii sprzedażowej.

Jak wprowadzić produkt na rynek? – Podsumowanie

Wprowadzenie nowego produktu na rynek zaczyna się już na długo przed jego produkcją. Wcześniej powinieneś zbadać potrzeby klienta i przeanalizować rynek. Uzbrojony w taką wiedzę będziesz w stanie przygotować skuteczną strategię sprzedaży oraz marketingu na każdym etapie cyklu życia produktu.

A jeśli nie, pomyśl o opcji zwanej konsultacje biznesowe.

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.