Composable commerce – nowe podejście do sprzedaży online

1 kwietnia 2023

  1. Strona Główna /
  2. 📚 E-commerce /
  3. Composable commerce – nowe podejście do sprzedaży online

Ten artykuł przeczytasz w: 9 minut

W świecie marketingu, technologii oraz na styku tych dwóch dziedzin, funkcjonuje sporo terminów funkcjonujących na zasadzie buzzwordów. Tak samo jak co roku jest rok Linuxa i „tym razem już na pewno” system ten pobije Windowsa, tak samo co roku pojawia się coś, co wywołuje ekscytację. W handlu online jest to ostatnio composable commerce. Co to jest composable commerce, dlaczego warto się tym zainteresować? Dlaczego tym razem to nie buzzword, a faktyczne i realne korzyści?

Zacznijmy od podstaw. Pomoże Ci to zrozumieć jakie przełożenie na efekty biznesowe i korzyści sprzedażowe ma nowe zjawisko. Potem przejdziemy do krótkiej lekcji historii, a także do praktyki e-commerce.

Co to jest composable commerce?

Composable commerce to zupełnie nowe podejście do budowania platform sprzedażowych. Właśnie – platform, nie sklepów. Jeszcze dekadę temu, a na pewno u zarania internetu i w początkach handlu online, istniały po prostu strony internetowe. Potem stały się tak zaawansowane, że nazywano je aplikacjami webowymi. Od niedawna nastąpił kolejny duży krok w ewolucji. Zarówno podejścia do konstruowania tego typu produktów, jak i celów biznesowych, które muszą osiągać.

Composable commerce polega na tworzeniu customowych aplikacji z pojedynczych, odrębnych elementów lub całych modułów. Polega to na różnicy między monolitowymi aplikacjami, a takimi tworzonymi z mikroserwisów, który każdy jest odpowiedzialny za coś innego. Zalety composable commerce sprowadzają się w uproszczeniu do jednej, bardzo ważnej rzeczy: nie jesteśmy już skazani na jednego dostawcę i jego ograniczenia technologiczne. Możemy wybierać z najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań rynkowych i dostosować całość do tego, czego nasza marka akurat potrzebuje.

Architektura budowy platformy e-commerce opiera się w tym przypadku na packaged business capabilities (PBCs). W oprogramowaniu monolitycznym warstwa frontend (czyli to, co widzi użytkownik i z czym może wchodzić w relację) oraz warstwa backend (niewidoczne zaplecze techniczne) stanowią jedną całość. Tego typu oprogramowanie jest nadal stosowane i w pewnych warunkach nawet lepsze niż to oparte na modułach. Ma jednak sporo wad. Ciężko je rozbudowywać i ulepszać, bo to wymaga gruntownej przebudowy i to każdorazowo. Ciężko też poprawia się błędy i aktualizuje technologicznie takie aplikacje. Mało tego – każda wprowadzona zmiana może pociągnąć za sobą nieprzewidziane konsekwencje, bo wszystkie elementy są ze sobą ściśle połączone.

Composable commerce jest zupełnie inne. Tego typu platformy złożone są z bardzo wielu, wzajemnie połączonych i współpracujących ze sobą, ale przede wszystkim niezależnych elementów. Jeśli coś się zepsuje, to „pada” jeden z takich mikroserwisów (modułów) i zazwyczaj aplikacja działa dalej. Dla użytkownika nie jest dostępna po prostu jakaś konkretna, pojedyncza funkcjonalność. Może na przykład złożyć zamówienie, ale nie może wybrać automatu paczkowego w swojej okolicy, bo moduł, który odpowiada za wyświetlanie mapy, aktualnie nie działa. Zostaje więc chociażby kurier albo odbiór w supermarketach.

Composable commerce to przede wszystkim znacznie większa elastyczność. Technologiczna, biznesowa i operacyjna. Dzięki temu można skupić się na użytkowniku i jego potrzebach oraz wprowadzić personalizację, która w każdym współczesnym biznesie jest na wagę złota. Pojęcie jest także ściśle związane z tak zwanym MACH, o którym więcej możesz przeczytać w artykule o MACH w e-commerce. Tam znajdziesz więcej informacji o podstawowych technikaliach.

Jaka jest różnica między composable commerce, headless commerce a tradycyjnym commerce?

Samo pojęcie composable commerce pojawiło się po raz pierwszy w 2020 roku, w raporcie firmy analitycznej Gartner. Już wtedy stworzono definicję mówiącą, że PBCs to „komponenty software’owe, które reprezentują dobrze zdefiniowane potrzeby biznesowe”. Mówiąc po ludzku, każdy moduł odpowiada za określoną rzecz i może być postrzegany przez użytkownika jako pełnoprawna i samodzielna część platformy. To tak jak silnik rekomendacji w Netflix albo moduł z relatywnie świeżo wprowadzonymi na platformie grami wideo (tak, jest taka rzecz).

Aby działać i wykonywać swój cel, każdy taki moduł musi być samowystarczalny i niezależny od innych. W ten sposób powstają, złożone z takich modułów, warstwy funkcjonalności biznesowych, które między frontendem a backendem komunikują się przez tak zwane application programming interface, czyli API. Jest to zestaw instrukcji i specyfikacja wytycznych. Mówi ona warstwom oprogramowania jak się między sobą komunikować i na jakich zasadach ta komunikacja ma przebiegać.

Composable commerce idzie o krok dalej w stosunku do headless commerce. Oddziela warstwę frontend od backend i sprawia, że masz jeszcze większą elastyczność w budowie stacka technologicznego, z którego chcesz stworzyć swoją platformę e-commerce. Mówiąc krótko – daje Ci jeszcze większą dowolność w wyborze narzędzi i technologii, których potrzebujesz dla swojego biznesu.

Jeśli chodzi o teorię, to jest jeszcze kilka istotnych zagadnień, takich jak na przykład to, że PBCs różnią się jednak od mikroserwisów i mają trochę inną specyfikację techniczną. Nie będziemy w to jednak wchodzić, bo to już zadanie dla Twoich Product Ownerów i Chief Technical Officera. To oni są odpowiedzialni za produkt i technologię. Z punktu widzenia marketingu liczą się inne rzeczy – zalety.

Jakie są zalety composable commerce?

Wspomniałem już, że wszystko zaczyna się od użytkownika. Composable commerce pozwala na szybkie dopasowanie platformy (od strony czysto technologicznej jak i ofertowej, widocznej na frontendzie) do dynamicznie zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów.

Pozwala też na szybkie dokonywanie zmian. Wprowadzanie nowych funkcjonalności (chociażby powiadomienia push czy alerty produktowe) odbywa się płynnie i bez obaw, że częste zmiany wpłyną negatywnie na działanie sklepu, lub wręcz całkowicie go wyłączą. Nawet kilkugodzinna nieobecność w internecie to bardzo poważna sprawa i utrata dużych dochodów.

Composable commerce pozwala też na płynne i atrakcyjne definiowanie i wdrażanie punktów styczności z marką, czyli tak zwanych touchpointów. Poprawia to doświadczenia zakupowe klienta i przekłada się na jego lojalność w przyszłości.

Wybór tej ścieżki przyspiesza także pracę zespołu developerskiego co sprawia, że cokolwiek zostanie postanowione w gronie Growth Hacker, Specjaista New Business, Marketing Manager, zostanie wdrożone szybciej. Po prostu. Composable commerce to szybkie wdrożenie i większe oszczędności.

Co to jest composable commerce? To także redukcja kosztów związanych z pozyskaniem klienta. Jeśli wejdzie on do Twojego sklepu online to szuka tak naprawdę wielu rzeczy. Nie tylko samego towaru, ale także możliwości związanych z opisem produktu, wyborem sposobu dostaw i zapłaty, możliwości porównywania towarów, itp. Szuka funkcjonalności. Jeśli je znajdzie, zwiększa to szanse, że nie będzie klientem jednorazowym. Inwestujesz w technologię raz, a ma to długofalowe przełożenie na relację między kosztem pozyskania klienta a retencją, czyli jego utrzymaniem.

Kolejną istotną kwestią jest wydajność i stabilność modelu headless, który stanowi podstawę composable commerce. Pozwala to obsłużyć duży ruch w okresach peaków handlowych, takich jak na przykład Black Friday, Cyber Monday czy okno bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem.

Ostatnią ważną zaletą jest szybka adaptacja do trendów i zmian rynkowych. Skoro composable commerce jest łatwo skalowalny, to jeszcze łatwiej jest dostosować się i wprowadzić nowości. To ważna przewaga konkurencyjna.

Trochę statystyk

To co tygryski lubią najbardziej, czyli liczby.

Według raportu CommerceTools za 2022 rok, aż 74% organizacji przyznaje, że brak adopcji nowych technologii w sektorze e-commerce negatywnie odbije się na ich biznesie.

Według Forbesa, organizacje pozyskały globalnie 1.65 miliarda dolarów na projekty związane z headless e-commerce. Nadal czekamy za dane na 2022 rok, ale to co pokazano z okresu 2020-2021 robi wrażenie.

Z raportu State of Commerce przygotowanego przez Salesforce wynika, że aż 80% biznesów które nie mają wdrożonej architektury headless przyznaje, że chce to zrobić w ciągu najbliższych dwóch lat.

Z tego samego raportu wynika, że aż 77% organizacji, które już wdrożyły tę architekturę obserwuje znacznie większą łatwość we wdrażaniu zmian w swoich sklepach.

Co ciekawe, Salesforce podaje również, że 69% biznesów przyznaje, że architektura headless daje możliwość łatwiejszego dodania nowych kanałów sprzedaży (takich jak platformy social media, modale sprzedażowe, asystenci głosowi, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona).

Salesforce podaje też, że 66% właścicieli firm zauważyło wyraźną poprawę w zakresie integracji danych i innych opcji relacji między wieloma systemami.

Z kolei Gartner przewiduje we wcześniej cytowanym już raporcie, że firmy, które wdrożyły composable commerce, wyprzedziły swoją konkurencję nawet o 80% już przed rokiem 2023. To kolosalna róznica, wynikająca z przewagi technologicznej, ale także z samego podejścia do biznesu.

Na sam koniec warto przyjrzeć się magicznemu kwadratowi dla e-commerce Gartnera. Firma szacuje, że do 2025 roku organizacje oferujące zunifikowane doświadczenie sprzedażowe i bezproblemowe ścieżki zakupowe będą miały przychody o przynajmniej 20% większe. A to także jest zaleta composable commerce.

Composable commerce – dlaczego warto?

Najprościej rzecz ujmując? Bo inni już to zrobili. Composable commerce zostało zaadoptowane przez takich gigantów jak Amazon, Allegro, Uber, OLX, eBay, Zalando, czy Castorama. Niektórzy są wręcz „zbyt wielcy, by upaść”, a adopcja composable commerce jeszcze bardziej zwiększa ich przewagę rynkową. Dlatego też zdecydowałem się jakiś czas temu na współpracę ze sklepami i uruchomiłem usługę – strategia e-commerce. Ale to dygresja. Kluczem do headless jest tak naprawdę nieuchronność. Cała branża zmierza w tym kierunku, więc jak najbardziej warto za nią podążać.

Jak zaadoptować podejście composable commerce?

Przede wszystkim, zrób rynkowy research. Dowiedz się, jakie są trendy i miej świadomość ich znaczenia. Zrób także research własnych potrzeb biznesowych. Warto także zainteresować się MACH Alliance, czyli organizacją non-profit, która zrzesza dostawców oprogramowania i integratorów systemów. Jeśli chodzi o customowe API lub powiązanie Twojego sklepu z systemami i aplikacjami FinTech, mogę polecić swojego Partnera – firmę technologiczną Code & Pepper.

Następnie zdiagnozuj swoją obecną sytuację. Kiedy występują Twoje peaki sprzedażowe? Jaki jest profil i struktura Twoich klientów? Jakie masz realne potrzeby technologiczne, funkcjonalne, związane ze wzrostem dochodów i estymowanym ROI? Jakich efektów oczekujesz przez pół roku i rok od wdrożenia composable commerce?

Na końcu znajdź odpowiednich partnerów biznesowych. Znajdź odpowiedniego konsultanta, który wykona audyt Twojego sklepu i jego obecnych rozwiązań. Dzięki temu będziesz wiedział co zmienić oraz jak. Warto wybrać kogoś, kto nie tylko doradzi, ale też pomoże wdrażać zmiany. Dzięki temu będzie dostępny dla Ciebie na każdym etapie transformacji cyfrowej.

Kto skorzysta na composable commerce?

Praktycznie wszyscy.

Duże platformy sprzedażowe, bo dla nich wydajność i bezawaryjność aplikacji mają pierwszorzędne znaczenie.

Mniejsze, ale szybko rozwijające się platformy sprzedażowe i sklepy, bo skorzystają na bezprecedensowych możliwościach szybkiego skalowania.

Sektor B2B, dla których ważna jest bogata oferta, ale także możliwość jej dostosowania pod indywidualne potrzeby klienta, wynikające z charakteru prowadzonej działalności. Kolejny plus to łatwa integracja skomplikowanych systemów pomocniczych: ERP, CRM, PIM, itd.

Firmy reprezentujące mocno konkurencyjne branże, bo kluczem do sukcesu jest tu szybka adaptacja do zmian rynkowych, a nawet szybka i całkowita wymiana towaru. Branża modowa, beauty, związana z wystrojem wnętrz czy oferująca elektronikę użytkową, na pewno jest tu targetem.

Ostatni wątek dotyczy firm działających w oparciu o model omnichannel. Model composable commerce jest także o tyle istotny, że pozwala na dopasowanie wyglądu sklepu do wielu różnych ekranów i urządzeń. Nieważne, czy wysyłasz klientom maile, powiadomienia w aplikacji mobilnej, integrujesz sklep z kanałami social media. Wszystko będzie działało i dobrze wyglądało. Na wszystkich platformach z ekranem. Tutaj wyzwaniem może być natomiast coś innego, czyli zaprojektowanie lejka sprzedażowego w B2B.  

Jeśli chcesz wiedzieć jak wdrożyć u siebie composable commerce lub masz inne wyzwania w obszarze handlu online, skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę!

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.

FAQ

Co to jest composable commerce?

Composable commerce to nowoczesne podejście do budowania platform sprzedażowych, które polega na tworzeniu niestandardowych aplikacji z pojedynczych elementów lub modułów, co zapewnia większą elastyczność i możliwość dostosowania do potrzeb biznesowych.

Jaka jest różnica między composable commerce, headless commerce a tradycyjnym commerce?

Composable commerce umożliwia tworzenie niestandardowych aplikacji z pojedynczych elementów lub modułów, oddzielając warstwę frontend od backend, co daje większą elastyczność niż headless commerce. Natomiast tradycyjny commerce nie oferuje takiej modułowości ani elastyczności w budowie platformy sprzedażowej.

Jakie są zalety composable commerce?

Zalety composable commerce obejmują szybką adaptację do zmian, płynne wprowadzanie nowych funkcjonalności, poprawę doświadczeń zakupowych klienta, szybsze wdrożenia, redukcję kosztów pozyskania klienta, wydajność i stabilność w okresach peaków handlowych oraz szybką adaptację do trendów i zmian rynkowych.

Composable commerce – dlaczego warto?

Warto zaadoptować composable commerce ze względu na jego coraz większą popularność, adopcję przez wiodące platformy sprzedażowe oraz przewagę konkurencyjną, jaką daje na rynku e-commerce.