Co to jest i jak działa outsourcing marketingu?

1 marca 2023

 1. Strona Główna /
 2. 📚 Marketing /
 3. Co to jest i jak działa outsourcing marketingu?

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minut

Outsourcing marketingu to zlecanie na zewnątrz przynajmniej niektórych zadań z obszaru promocji firmy i wspierania procesów sprzedażowych. Opiera się na współpracy z zewnętrznym i niezależnym specjalistą. Korzyściami z marketing outsourcing są przede wszystkim: realizacja konkretnych zadań, zwolnienie wewnętrznych zasobów firmy i oszczędności finansowe.

Spis treści

 1. Co to jest outsourcing marketingu?
 2. Marketing outsourcing w praktyce
 3. Zalety outsourcing marketingu
 4. Ile kosztuje outsourcing marketingu?
 5. Czy outsourcing marketingu ma jakieś wady?
 6. Podsumowanie

Co to jest outsourcing marketingu?

Outsourcing marketingu to przede wszystkim możliwość skorzystania z wiedzy i umiejętności, których firma aktualnie nie posiada. To jest zdecydowanie najczęstszy powód wybierania tego typu usług. Decydują się na nie firmy, które dopiero budują zespoły marketingu. Także takie, które go poszerzają, ale nie chcą ponosić pełnych kosztów utrzymania pracownika. Umówmy się – koszty pracy do najmniejszych niestety nie należą. Innym przypadkiem jest także sytuacja, w której wykwalifikowana osoba z organizacji odchodzi i szybko trzeba uzupełnić zestaw kompetencji.

Outsourcing marketingu może działać więc na dwa sposoby – jako stałe rozwiązanie i współpraca z posiadającym umiejętności specjalistą wnoszącym często unikalną dla organizacji wiedzę, lub jako doraźne łatanie luk kompetencyjnych. Często organizacje decydują się na współpracę stałą, bo to przynosi im największe i w dodatku wymierne korzyści.

Wyekspediować można praktycznie wszystko. To mogą być zarówno usługi copywritingu jak i bardziej kompleksowa usługa – strategia contentowa. Firmy często decydują się także na doradztwo biznesowe, co pomaga im zoptymalizować procesy. I mówimy tutaj o dziale sprzedaży, marketingu, HR i innych. Popularna jest także kompleksowa strategia marketingu.

To co mnie osobiście wyróżnia na rynku, to łączenie ze sobą różnych, wzajemnie przenikających się i uzupełniających kompetencji. Dlatego od dłuższego czasu oferuję też usługi marketingowe na abonament. Złożone z trzech różnych progów skonstruowane są w taki sposób, że mogą być odpowiedzią na każdą Twoją potrzebę oraz budżet. W ich ramach możesz dostać podstawowy pakiet moich działań lub dostęp do wszystkich usług jakie oferuję.

Marketing outsourcing w praktyce

Co to jest outsourcing marketingu, tak naprawdę? Jak przekłada się to na codzienne funkcjonowanie firmy i współpracę ze specjalistą?

Zlecić możesz praktycznie wszystko:

 • tworzenie contentu (artykuły blogowe, obsługa social media, treść landing page, treść copy strony internetowej, ulotek, treść e-maili do kampanii sprzedażowej, pisanie i składanie e-booków, scenariuszy filmów wideo, scenariuszy webinarów, etc.)
 • projektowanie graficzne (strona internetowa, ilustracje na blogu, w e-bookach, prezentacje handlowe, etc.)
 • automatyzację marketingu
 • analitykę działań marketingowych

i tak dalej. Niektórymi rzeczami z listy powyżej ja akurat się nie zajmuję, ale przytaczam je dla kontekstu.

Ważne jest tutaj, aby z zewnętrznym specjalistą współpracować możliwie najbardziej efektywnie. Kluczem do tego jest jasna wizja i sformułowanie potrzeby biznesowej. Często też, choćby i najprostszy brief marketingowy, który pomaga w zrozumieniu intencji i oczekiwań.

Zalety outsourcing marketingu

Zalety skorzystania z zewnętrznej pomocy jest kilka i wszystkie one bezpośrednio wpływają na Twoją firmę i zespół:

 • pozyskanie kompetencji nieobecnych w firmie
 • wypracowanie i wdrożenie standardów jakości, które normalnie powstawać mogą miesiącami, a nawet latami
 • zwiększenie poziomu wiedzy i kompetencji u członków zespołu dzięki współpracy ze specjalistą
 • dostęp do unikalnej perspektywy „osoby z zewnątrz”, a więc często świeże spojrzenie na te same wyzwania
 • zwiększenie ilości wolnego czasu u innych członków zespołu – mogą zająć się innymi zadaniami
 • brak konieczności ponoszenia kosztów pracowniczych
 • zwiększenie efektywności pracy zespołu wewnętrznego
 • wsparcie wewnętrznych procesów firmowych, co przekłada się na lepszą obsługę klientów, a tym samym większą sprzedaż i zyski

Cała lista sprowadza się do tego, o czym pisałem na początku: pozyskania kompetencji, oszczędności pieniędzy i czasu.

Ile kosztuje outsourcing marketingu?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Różni specjaliści podchodzą do tej kwestii mocno indywidualnie. Ja akurat pracuję w dwojakim modelu: możesz mnie wynająć do realizacji konkretnego zadania w oparciu o zlecenie. Możesz też współpracować ze mną przez dłuższy czas i oczekiwać długofalowej realizacji jakiegoś zadania lub zakresu działań. Innym rozwiązaniem jest abonament, w którym otrzymujesz częściowy lub pełny zakres moich kompetencji.

I to opłaca się najbardziej, bo dzięki temu mogę w wymierny sposób odciążyć Twój wewnętrzny dział marketingu. Stworzę dla Ciebie strategię marketingu, strategię contentu, będę tworzył copy, pomogę w optymalizacji procesów biznesowych, będę wspierał działania HR i EB. A to wszystko w ramach jednego „stanowiska”. Jestem zewnętrznym ekspertem, ale pracuję wewnątrz Twojego zespołu i razem z nim. To daje Ci nie tylko kompetencje, ale też komfort.

Wycenę moich usług w modelu miesięcznej subskrypcji zobaczysz na podlinkowanej wcześniej podstronie z abonamentami. Na życzenie prześlę Ci też szczegółowy cennik z wyszczególnionymi, pojedynczymi usługami. To na wypadek, gdybyś potrzebował współpracy w oparciu o pojedyncze zlecenie.

Czy outsourcing marketingu ma jakieś wady?

Potencjalnie tak, ale ja akurat staram się je minimalizować. Jestem otwarty na podpisanie NDA (non-disclosure agreement), więc masz pełną kontrolę nad tajemnicami swojej firmy. Nic z tego nad czym pracuję nie ujrzy światła dziennego bez Twojej zgody. Nic z tajemnic Twojej firmy nie zostanie też upublicznione (to akurat również bez NDA, to kwestia standardów zawodowych).

W przypadku mniej doświadczonych osób, pojawia się też kwestia płynności współpracy i efektywności wykonywania zadań. Nie u mnie. Pracuję od 16 roku życia, czyli ponad 20 lat. W największym skrócie – wiem co robię i jestem w stanie dopasować się do dynamiki Twojego zespołu.

Podsumowanie

Outsourcing marketingu daje Twojej firmie bardzo konkretne korzyści. Jest także w stanie wpłynąć na efektywność procesów biznesowych. Przy moim, bardzo unikalnym zestawie kompetencji, dostajesz więcej niż u mojej konkurencji. Płacisz jednej osobie za wachlarz konkretnych umiejętności i jesteś w stanie wykorzystać wiedzę w kluczowych obszarach działalności gospodarczej.

Jestem w stanie nie tylko odciążyć Twój zespół, ale także wspierać go na co dzień. Od wewnątrz, stając się jego częścią. Pracując dla wielu firm, głównie technologicznych, ale nie tylko, zdobyłem wiedzę i wypracowałem metody, które skutkują szybkim i efektywnym tworzeniem efektów. Nie zastanawiam się jak coś zrobić, po prostu to robię. To ostatnia, często pomijana korzyść z wykorzystania zewnętrznego eksperta.

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.

FAQ

Co to jest outsourcing marketingu?

Outsourcing marketingu to zlecanie na zewnątrz przynajmniej niektórych zadań z obszaru promocji firmy i wspierania procesów sprzedażowych.

Jakie są zalety outsourcingu marketingu?

Zalety outsourcingu marketingu to pozyskanie kompetencji, wypracowanie standardów jakości, zwiększenie poziomu wiedzy w firmie, dostęp do świeżego spojrzenia na wyzwania, oszczędność czasu i pieniędzy, oraz wsparcie wewnętrznych procesów firmowych.

Jakie są praktyczne aspekty outsourcingu marketingu?

Outsourcing marketingu obejmuje różnorodne działania, takie jak tworzenie contentu, projektowanie graficzne, automatyzacja marketingu, analiza działań marketingowych i wiele innych, dostosowanych do potrzeb firmy.

Ile kosztuje outsourcing marketingu?

Koszt outsourcingu marketingu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb klienta. Możliwe są różne modele współpracy, w tym opłata za konkretną usługę, długofalowa współpraca lub abonament.