Jak stworzyć własną markę?

23 maja 2021

Jak stworzyć własną markę
  1. Strona Główna /
  2. 📚 Branding /
  3. Jak stworzyć własną markę?

Ten artykuł przeczytasz w: 3 minuty

Czy wejście z innowacyjnym pomysłem na rynek jest miarą sukcesu? Czy zaoferowanie konsumentom produktu wysokiej jakości może zapewnić nam stabilną pozycję? A może zastanawiasz się nad tym, czy pozytywny wizerunek i autentyczność wystarczą do tego, aby zbudować silną markę firmy?

Czego dowiesz się z artykułu?

Tworzenie własnej marki – o czym warto pamiętać?

Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne pytania, to zapoznaj się z treścią artykułu, z którego dowiesz się, jak zbudować własną markę oraz jak stworzyć checklistę niezbędną do rozpoczęcia działań brandingowych. 

Marka to nie tylko logo. W kontekście marketingowym rozumiana jest jako “dusza” przedsiębiorstwa, która nie tylko określa charakter i cel firmy, ale umożliwia również łatwą identyfikację przez konsumentów. W tym rozumieniu marka, która kieruje do odbiorcy autentyczny komunikat, wzbudza jego zaufanie, a także wyróżnia swoje usługi i produkty na tle innych. Budowanie własnej tożsamości i rozpoznawalności w ten sposób pozwala na docieranie do nowego kręgu potencjalnych klientów. Pytanie nasuwa się samo: jak zbudować markę, która sprzedaje i posiada ugruntowaną pozycję na rynku? Sprawdź to! 

Jak zbudować własną markę?

Warto mieć na uwadze, że tworzenie własnej marki w biznesie to proces długotrwały, który wymaga indywidualnego i innowacyjnego podejścia. Podczas budowania własnego brandu należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: cele, możliwości, akceptowalny poziom ryzyka oraz sam kontekst biznesu. Nie istnieje jeden sprawdzony przepis na to, jak osiągnąć sukces oraz jak zbudować silną i mającą silną pozycję na rynku markę. Warto wyróżnić jednak szereg zasad, o których należy pamiętać podczas budowania własnej marki i przed rozpoczęciem działań brandingowych. Stosowanie się do wymienionych reguł pozwoli Ci określić DNA marki, zbudować jej świadomość, a przede wszystkim określić cel przyświecający jej działalności. 

Czytaj także: Czego o markach nauczyli nas hiszpańscy złodzieje

Budowanie własnej marki w biznesie – krok po kroku

  • Określ misję i wizję marki 

Sprecyzowanie misji i wizji marki wpływa na jakość kierowania biznesem oraz pozwoli zaplanować konkretne działania, mające wpływ na szybkość rozwoju firmy i jej kierunek. 

  • Poznaj swoich potencjalnych odbiorców

Budowanie marki w biznesie powinno być skupione przede wszystkim na potrzebach odbiorców. Określenie grupy docelowej, poznanie jej potrzeb i motywacji jest kluczowe w kontekście planowania działań brandingowych. 

  • Wyeksponuj silne cechy produktu lub firmy

Jak zbudować własną markę? Wyróżnij się na tle innych. Przedstawienie zalet i funkcjonalności oferowanych przez siebie usług czy produktów pozwoli wyeksponować silne cechy marki i wpłynąć jej atrakcyjność w oczach konsumentów. 

  • Dostosuj się do potrzeb konsumentów 

Unikalną cechą, która pozwoli zbudować silną markę, jest dopasowywanie się do oczekiwań klientów. Wychodząc naprzeciw intencjom odbiorców, jesteśmy w stanie wpisać się w potrzeby wynikające z chwili i dać konsumentowi produkt, który rozwiąże jego problemy, a jednocześnie wpłynie pozytywnie na obraz naszej marki. 

  • Określ wartość marki

Określenie nadrzędnych zasad, którymi kieruje się marka oraz wyszczególnienie reprezentowanych wartości może mieć duże przełożenie na postrzeganie brandu przez odbiorców i budowanie więzi między marką a konsumentem. 

  • Zadbaj o spójną identyfikację

Tworzenie własnej marki w biznesie to proces, którego celem jest kształtowanie obrazu brandu w świadomości odbiorców. W tym wypadku warto zadbać również o przemyślaną identyfikację, której celem jest stworzenie: nazwy przedsiębiorstwa, logotypu, sloganu, kolorów firmowych, języka komunikacji z klientami, jakości i ceny produktów, strony internetowej czy wystroju wnętrz. Wszystkie te elementy powinny eksponować cechy marki i być jak najbardziej spójne.

Podsumowanie

Stwórz plan w formie checklisty oparty o wyżej wymienione punkty i rozpocznij proces budowania marki. Pamiętaj o tym, aby być elastycznym i dopasowywać strategię do osiąganych efektów.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest branding marki oraz jak odnieść sukces rynkowy? Zapraszam do kontaktu.  

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.