Skuteczne prompty ChatGPT. Jak pisać prompty dla AI?

1 września 2023

 1. Strona Główna /
 2. 📚 Marketing /
 3. Skuteczne prompty ChatGPT. Jak pisać prompty dla AI?

Ten artykuł przeczytasz w: 10 minut

Sztuczna inteligencja, zwłaszcza w postaci ChatGPT, zawładnęła wyobraźnią właścicieli firm i marketerów. Wielu specjalistów używa tego narzędzia do codziennej działalności biznesowej, czasem nawet zastępując ludzi przy tworzeniu tekstów czy grafiki. W tym artykule pokażę Ci, jak korzystać z AI oraz jak pisać prompty, by skutecznie współpracować ze sztuczną inteligencją.

Spis treści

 1. Co to jest generatywna sztuczna inteligencja, ChatGPT i podobne rozwiązania
 2. Korzyści z używania ChatGPT i innych narzędzi AI
 3. Co to są prompty?
 4. Jak działa ChatGPT i inne narzędzia AI?

W różnych branżach (także technologicznej) pojawiły się zwolnienia. Tymczasem okazało się, i nie jest to naturalnie nic zaskakującego, że takie podejście do sztucznej inteligencji jest krótkowzroczne. Jak pokazują najnowsze badania, ChatGPT już „głupieje”, oferując coraz gorszej jakości, a często wręcz nieprawidłowe, odpowiedzi. Ma to związek z tak zwanym zjawiskiem „halucynacji AI”, o czym za chwilę.

W tym miejscu warto podkreślić jedną rzecz: narzędzia sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI) są bardzo użyteczne, ale nie zastąpią człowieka. Pierwsze doświadczenia z ChatGPT i szał jaki wywołały wersje 3.5 oraz 4 pokazały, że wielu przedsiębiorców może z powodzeniem wykorzystywać AI w swojej codziennej działalności. Nie da się jednak zastąpić człowieka niedoskonałym, ułomnym narzędziem. Które, tak jak człowiek, nie jest perfekcyjne. I przy którym powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufaniaDotyczy to zarówno programu ChatGPT, jak i każdego innego software’u, z którego można dzisiaj korzystać.

W dalszej części tekstu znajdziesz precyzyjne informacje o tym jak pisać prompty oraz jakich reguł się trzymać, by dostawać najlepsze efekty. Będzie też sporo przykładów. Ale najpierw konieczne wprowadzenie.

Co to jest generatywna sztuczna inteligencja, ChatGPT i podobne rozwiązania?

Istnieje wiele rodzajów sztucznej inteligencji. AI w nowoczesnej motoryzacji różni się od sztucznej inteligencji w najnowszych generacjach kart graficznych (zwłaszcza dla graczy gier wideo). A to z kolei różni się od tak zwanej generatywnej AI, którą reprezentuje ChatGPT i podobne programy.

Generatywna A.I. opiera się na, jak sama nazwa wskazuje, generowaniu wyników w oparciu o zapytania użytkownika. Tak zwane „prompty”. Prompty to właśnie odpowiednio skonstruowane zapytania, które użytkownik wpisuje w okno programu. Po kilku sekundach, tą samą drogą, otrzymuje odpowiedź. Wiele osób nie wie, jak pisać prompty, bo nie rozumie do końca działania tego rodzaju oprogramowania. To może sprawić, że otrzymywane wyniki będą dalekie od zadowalających.

W grę wchodzi tutaj także zjawisko „halucynacji AI”, czyli podawania błędnych wypowiedzi przez kompletne zmyślanie. Na razie sztuczna inteligencja, w tym ChatGPT, w miejsce które jest dla niej białą plamą, podstawia informacje które sama wymyśliła. Można przykładowo poprosić ChatGPT o napisanie kilku akapitów własnej biografii, podając swoje imię i nazwisko. ChatGPT skonstruuje taką biografię, ale na podstawie dostępnych informacji. Jeśli takich nie znajdzie, uzupełni luki nieprawdziwymi danymi. Totalnie zmyślonymi na poczekaniu. Można się więc dowiedzieć, że jako pracownik naukowy napisało się pracę doktorską z kompletnie innej dziedziny niż w rzeczywistości, a nawet uczęszczało się na uniwersytet, który czasami wręcz… nie istnieje.

To sprawia, że korzystanie z wszelkiej sztucznej inteligencji jest obarczone ryzykiem i każdorazową, ręczną weryfikacją otrzymanych odpowiedziZ tego też powodu AI nie jest w stanie zastąpić człowieka, a jedynie mu pomóc. Znam przypadki, w których przedsiębiorcy „zatrudniali” ChatGPT w miejsce copywriterów, mając nadzieję na lepszą jakość tekstów. Kończyło się zawsze na tym, że musieli poprawiać te teksty sami, bo czasami były jawnie nieprawdziwe, a czasami też najeżone błędami językowymi.

Korzyści z używania ChatGPT i innych narzędzi AI

No dobrze, ale skoro tyle osób używa jednak tego typu narzędzi, to muszą mieć jednak jakieś zalety? Tak, tylko te same osoby nie używają ich do sytuacji, w których naprawdę się przydają.

Oto jakie zalety posiadają narzędzia AI:

 • pozwalają oszczędzać czas
 • przeprowadzają wstępny research tematu
 • pozwalają wygenerować treść, która może być szkieletem tekstu do dalszej obróbki
 • umożliwiają wyszukiwanie konkurencji oraz partnerów biznesowych
 • tworzą materiały graficzne

Z tej listy chciałbym się skupić na dwóch, nieoczywistych punktach. Po pierwsze, sztuczna inteligencja, dzięki odpowiednio skonstruowanym zapytaniom, jest w stanie wyszukać nie tylko naszą rynkową konkurencję, ale także partnerów biznesowych. To pomoże Ci osiągać konkretne rezultaty biznesowe. Druga sprawa – materiały graficzne. Jeżeli przyjrzymy się uważnie generowanym przez AI grafikom to zauważymy, że są one fantastycznej jakości, ale wszystkie są do siebie… bardzo podobne. Mowa przede wszystkim o stylu graficznym. A to z kolei poddaje w wątpliwość sens używania narzędzi AI do tworzenia grafiki i zwalniania tym samym graphic designerów.

Jak działa ChatGPT i inne narzędzia AI?

Grafiki są do siebie podobne, bo tworzone są na podstawie algorytmów i uczenia maszynowego. Aby sztuczna inteligencja stworzyła cokolwiek, musi być najpierw „nakarmiona” danymi. ChatGPT oraz inne tego typu programy nie kreują niczego „same z siebie”. One tylko przetwarzają informacje, które wcześniej dostaną.  ChatGPT wykorzystuje istniejące modele, by stworzyć nowe, dopasowane do konkretnych potrzeb i zapytań użytkownika.

ChatGPT i inne narzędzia AI działają w taki sposób, że najpierw analizują Twoje zapytanie, następnie próbują dopasować do niego kontekst, a następnie generują odpowiedź, która ten kontekst uwzględnia. Im większą ilością próbek nakarmiony został wcześniej algorytm, z tym większym prawdopodobieństwem odpowiedź będzie prawdziwa i bardziej precyzyjna.

Dobrym przykładem jest tutaj prośba skierowana do narzędzia, by wygenerować postać ludzką w jakiejś konkretnej pozie. Pierwsze wersje ChatGPT oraz podobnego oprogramowania miały poważny problem z ludzkimi dłońmi. Były one nienaturalnie ułożone, a w niektórych sytuacjach palce wyglądały jak połamane. Działo się tak, bo algorytmy były niedopracowane.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy chcemy uzyskać grafikę konkretnej znanej osoby, ale przykładowo widzianej z tyłu. Jeśli ChatGPT nie znajdzie w internecie wystarczająco dużej ilości zdjęć tej osoby widzianej z tyłu, to wygeneruje coś na zasadzie „byle by było”. Efekty mogą być przekomiczne. I rzecz jasna, zupełnie nieprawidłowe.

Co to są prompty?

To dłuższe wprowadzenie do tematu było konieczne, bo wokół AI narosło wiele mitów dotyczących jej skuteczności. Pora przejść do tego co to są prompty, jak pisać prompty oraz do czego w zasadzie są potrzebne.

Umiejętność pisania promptów jest kluczowa w korzystaniu z ChatGPT i w zasadzie wszystkich innych narzędzi generatywnej AIPrompty to zapytania, które kierujemy pod adresem programu. Prompty są ważne, bo określają jakie informacje oraz w jakiej formie mają być wygenerowane przez AI.

Tworzenie skutecznych promptów wymaga nie tylko precyzyjnego określenia oczekiwań, ale także rozumienia ograniczeń modelu sztucznej inteligencji. Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu spożywczego i do sprzedawcy mówisz po prostu „bułka”. Fajnie, ale skąd ten biedny sprzedawca ma wiedzieć o co Ci chodzi? Czy przychodzisz z reklamacją, bo ostatnio kupiona bułka okazała się czerstwa? A może po prostu chcesz kupić bułkę? Tylko jaką, bo w sklepie są kajzerki, bułki duże, bułki „specjalność zakładu”, angielki, z makiem…

Tak samo nie możesz zadać AI pytania na zasadzie: „Podaj mi wysokość najwyższej góry na świecie, a następnie sprawdź jakich jest kolejnych pięć najwyższych i powiedz kto je wszystkie zdobył po raz pierwszy”. Jeśli takie pytanie zadałbyś człowiekowi, to ten musiałby pomyśleć przez chwilę i przetrawić, czego właściwie oczekujesz. Sztuczna inteligencja ma podobnie. Naturalnie, proces „myślenia” jest tutaj nieporównywalnie szybszy, ale zasada jest taka sama.

Modele sztucznej inteligencji są budowane w oparciu o model działania ludzkich neuronów. A te lubią prostotę, by szybciej i łatwiej móc przetwarzać informacje, rozumieć ich kontekst, budować powiązania między różnymi skrawkami wiedzy. W rezultacie, rozmawiać.

Jak pisać prompty?

Jeśli chcesz wiedzieć jak pisać prompty do ChatGPT to musisz pamiętać, żeby używać prostego języka. Tak zwany prompt engineering to sztuka tworzenia zapytań dla sztucznej inteligencji w oparciu o naturalne modele językowe (language models, LM). Te są nieustannie dopracowywane, ale podstawowa zasada jest prosta: pisz tak, jakbyś rozmawiał z człowiekiem.

Druga ważna zasada: jedno pytanie – jedna odpowiedźPytania muszą być proste i precyzyjne. Jeśli chcesz wiedzieć jak pisać prompty do AI to miej świadomość, że każde pytanie z Twojej strony powinno generować jedną odpowiedź ze strony sztucznej inteligencji. Jeśli masz skomplikowane pytanie, to rozbij je na części. Zadaj jakieś pytanie, a potem doprecyzuj szczegóły w kolejnych.

Trzymajmy się mojego przykładu z górami. Pierwsze pytanie mogłoby brzmieć: Jaka jest najwyższa góra na świecie? A potem: Jakich pięć gór jest najwyższych na świecie? Ostatnie pytanie: Kto po raz pierwszy zdobył pięć najwyższych gór świata?

W ten sposób dowiadujesz się wszystkiego. Trwa to odrobinę dłużej niż kiedy zadałbyś moje przykładowe wcześniejsze, długaśne pytanie. Ale za to narzędzie rozumie, o co Ci chodzi. Pamiętaj tylko, żeby weryfikować wyniki 🙂

Trzecia ważna zasada: używaj przykładów. Nie zawsze jest to konieczne, ale gdy możesz, rób to. Jeśli chcesz, aby ChatGPT napisał Ci tekst reklamujący event, to wrzuć mu brief z opisem tego eventu. Dzięki temu narzędzie będzie wiedziało, o czym jest w ogóle mowa. Nie zrobi tego idealnie, ale jakiś szkielet będziesz już miał. I nie, to w dalszym ciągu nie jest w stanie zastąpić profesjonalnego marketera. Copywriting nadal jest niezbędny. Narzędzia AI mogą Ci co najwyżej pomóc na przykład w tym, by dostarczyć profesjonaliście bazę do zlecenia, gdy nie chce Ci się pisać długiego maila z objaśnieniami, co jest do zrobienia (chociaż i tak najlepszy jest tu kontakt z drugim człowiekiem).

Czwarta zasada: używaj słów kluczowych. Jeśli chcesz uzyskać precyzyjne odpowiedzi, sam też powinieneś być precyzyjny. Dotyczy to zwłaszcza konkretnej dziedziny wiedzy i branży. Jeśli szukasz informacji o manualnej skrzyni biegów w samochodach, to użyj sformułowania „manualna skrzynia biegów”. W przeciwnym wypadku możesz otrzymać informacje także o automatach.

Piąta zasada: unikaj podawania nazw własnych, nazw marek i nazwisk prawdziwych ludzi. Pamiętasz zapewne, że AI „karmi się” dostarczanymi wcześniej informacjami. Im mniej precyzyjny będziesz z marketingowego punktu widzenia, nie podając konkretnych nazw, tym bardziej precyzyjne, obiektywne dane otrzymasz. To tak, jakbyś spytał sprzedawcę w sklepie które buty do biegania są najlepsze i dlaczego akurat Adidas. Albo Nike. Albo Puma. No i co sprzedawca ma Ci odpowiedzieć? Pokaże Ci buty, które mu zasugerowałeś, bo uzna, że doskonale wie, czego chcesz. Skończ pytanie na określeniu „Jakie są dobre buty do biegania” i poczekaj na możliwie najbardziej szeroką odpowiedź.

A teraz kilka słów na temat tego, czego zdecydowanie nie robić. Jak pisać prompty, które skutecznie Ci pomogą?

 • Nie twórz długich lub skomplikowanych pytań
 • Nie twórz zdań wielokrotnie złożonych
 • Nie twórz pytań, które sugerują odpowiedź
 • Nie zadawaj pytań, na które można odpowiedzieć ogólnikowo
 • Unikaj sformułowań, które mogą prowadzić do różnych interpretacji

Jak pisać prompty do AI – przykłady

Jak korzystać z AI? Poniższe przykłady pokażą Ci, jak wykorzystać prompt engineering do konstruowania dobrych pytań. Oto przykładowe, dobrze skonstruowane i skuteczne prompty:

 • Jakie są zalety i wady nauki języka chińskiego?
 • Jakie jest narzędzie do e-mail marketingu?
 • Dlaczego slogan reklamowy powinien zapadać w pamięć?
 • Podziel podane frazy na grupy tematyczne
 • Znajdź frazy kluczowe na temat…
 • Podaj przykład w jaki chatbot firmowy może przywitać się z klientem
 • Podaj przykład w jaki chatbot firmowy może pożegnać się z klientem
 • Podaj przykład zdania jakiego chatbot może użyć, gdy nie rozumie pytania klienta

Jak widzisz, wszystkie te zapytania są proste, krótkie i bardzo, bardzo konkretne.

Podumowanie

Odpowiedź na pytanie „jak pisać prompty?” jest bardzo prosta. Łatwo też jest stworzyć takie pytanie. Troszkę gorzej z odsiewaniem halucynacji AI od prawdy. Nierzadko AI trzeba też poprawiać pod względem językowym.

ChatGPT i inne generatywne narzędzia AI są właśnie tylko tym – narzędziem. Niedoskonałą protezą, która w niektórych sytuacjach pozwoli Ci zaoszczędzić czas, ale na pewno nie zastąpi profesjonalnego zespołu z wiedzą i umiejętnościami. Jeśli chodzi o AI, dużo lepiej sprawdzają się narzędzia automatyzujące pewne czynności. Dobrym przykładem jest tu np. oprogramowanie typu „text do video”, zamieniające wcześniej przygotowany scenariusz na film wideo, który możesz wyposażyć chociażby w cyfrowych aktorów i wcześniej wygenerowane głosy.

Po pierwsze jednak: ktoś ten scenariusz musi wcześniej stworzyć, a próby AI są na razie, oględnie mówiąc, poprawne. To taki poziom gimnazjum. Jest OK, ale nic ponadto. Nie spodziewaj się tu kreatywności ani czegoś, co odróżni Twój klip reklamowy od konkurencji. Po drugie, poziom tak stworzonych filmów odbywa się też na zasadzie „presetów”, czyli wcześniej zdefiniowanych klocków. Oprogramowanie zamienia tekst na materiał wideo. Wybierasz tło, postać awatara, rodzaj głosu, którego chcesz użyć, nawet muzykę. Jeśli potrzebujesz budżetowego rozwiązania, to działa. Jeśli oczekujesz realnych biznesowych rezultatów, tego typu opcje mogą stanowić tylko uzupełnienie.

Jeśli prompty to dla Ciebie za mało, to sprawdzi się tu outsourcing marketingu oraz skalowanie biznesu. Zapraszam do kontaktu! Chętnie pomogę Ci w biznesowych wyzwaniach. A jeśli trzeba, zaproponuję oprogramowanie AI, które naprawdę jest skuteczne.

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.

FAQ

Co to jest generatywna sztuczna inteligencja, ChatGPT i podobne rozwiązania?

Generatywna sztuczna inteligencja, taka jak ChatGPT, opiera się na generowaniu odpowiedzi na podstawie zapytań użytkownika. Programy te działają na zasadzie "prompty", czyli skonstruowanych zapytań, które użytkownik wpisuje, a następnie otrzymuje odpowiedź.

Jakie są korzyści z używania ChatGPT i innych narzędzi AI?

Korzyści z korzystania z narzędzi AI obejmują oszczędność czasu, możliwość przeprowadzenia wstępnego researchu, generowanie treści, wyszukiwanie konkurencji i partnerów biznesowych, oraz tworzenie materiałów graficznych.

Jak działa ChatGPT i inne narzędzia AI?

ChatGPT i inne narzędzia AI działają poprzez analizę zapytania użytkownika, dopasowanie do niego kontekstu, a następnie generowanie odpowiedzi. Im więcej danych zostało dostarczonych algorytmowi, tym bardziej precyzyjna może być odpowiedź.

Co to są prompty?

Prompty to skonstruowane zapytania kierowane do sztucznej inteligencji, określające, jakie informacje mają być wygenerowane. Umiejętne pisanie prompty jest kluczowe dla efektywnego korzystania z narzędzi AI.