Content marketing – jak go wykorzystać efektywnie?

3 sierpnia 2021

Co to jest content marketing
  1. Strona Główna /
  2. 📚 Content /
  3. Content marketing – jak go wykorzystać efektywnie?

Ten artykuł przeczytasz w: 4 minuty

Marketing treści – nazywany z angielska content marketingiem – to regularne tworzenie wartościowych, atrakcyjnych i przydatnych treści, które zainteresują użytkowników, a w efekcie skłonią do skorzystania z twoich usług lub produktów. 

Powinno zrodzić się tu jednak kilka pytań:

Co to jest content marketing?

Content marketing co to? Angielskie określenie “content” tłumaczymy w kontekście marketingu jako treści. Dobrze jednak przywołać bardziej dosłowne znaczenie – “zawartość”. Mówiąc o treściach myślimy bowiem przede wszystkim o tekstach, jednak warto postawić też na inne formaty

Treści pisane są wciąż bardzo istotne – doceniają je szczególnie użytkownicy, którzy szukają konkretnych informacji i którym zależy na czasie. Łatwiej bowiem przeskanować wzrokiem tekst, niż przewijać film na YouTube z nadzieją, że w końcu trafi się na właściwy fragment. Czym jest content marketing? Teksty są też niezwykle istotne pod kątem pozycjonowania strony w wyszukiwarkach internetowych. 

Z drugiej strony, content pisany jest najłatwiejszy do przygotowania. Tego typu treści jest najwięcej, więc wyróżnienie się na tle konkurencji oznacza konieczność ciągłego śrubowania jakości. Można też sięgnąć po inne formaty, jak np.:

  • webinaria
  • video
  • podcasty
  • infografiki

Content marketing jak pisać? Najefektywniejszym rozwiązaniem jest jednak łączenie formatów. Przykładowo, jeżeli nagrasz i wrzucisz na swoją stronę podcast, to pod nim warto umieścić także transkrypcję nagrania. Dzięki temu dotrzesz zarówno do użytkowników, którzy chcą cię posłuchać jadąc samochodem, a także do tych, którzy wolą przeczytać to, co masz do przekazania. Wzbogacaj teksty o infografiki, dodawaj do filmów opisy. Na bazie nowego webinaru przygotuj na bloga artykuł z podsumowaniem. 

To, jakie kanały i formaty dla content marketing wybierzesz, musi być dostosowane do potrzeb i możliwości twojej grupy odbiorców. W innym wypadku ciężko będzie stworzyć coś naprawdę wartościowego i atrakcyjnego. 

Content marketing – jak go pisać?

Planując content musisz określić sobie nie tylko jego format, ale także skategoryzować to, co chcesz przekazać. Dusty DiMercurio, dyrektor odpowiedzialny za content marketing i media społecznościowe w Autodesk, zaproponował kategoryzację treści na te dla głowy, dla serca oraz dla rąk (for the head, for the heart, for the hand).

  • Treści dla głowy to innowacyjne i inspirujące materiały eksperckie, pisane specjalistycznym językiem. Przewidują trendy, wyznaczają nowe szlaki i rozwiązania. Dzięki takim treściom użytkownicy będą do ciebie regularnie przychodzi, aby być na bieżąco. 
  • Treść dla serca to klasyczny storytelling. Poruszające historie o dużym ładunku emocjonalnym, które na tej bazie pozwalają budować silne relacje z użytkownikami. 
  • Treść dla rąk to klasyczne poradniki, pozwalające szybko uporać się z problemami dnia codziennego. Dając skuteczne porady zyskujesz wdzięczność i zaufanie użytkowników, a to już o krok, by uczynić ich ambasadorami twojej marki, lub by przekuć ten potencjał w sprzedaż. 

Jak tworzyć content marketing? Częstym problemem w przypadku nowych produktów czy usług jest to, że potencjalni klienci nie znają lub do końca nie są świadomi możliwości, jakie im dajesz. Przykładowo, jeżeli tworzysz nowatorski software, to zanim ktoś zdecyduje się na niego wyłożyć pieniądze, możesz go nauczyć, jak i do czego wykorzystać dany program. Przy czym – pamiętaj, że tego rodzaju tekst powinien być “wycelowany w ręce” – inaczej wyjdzie ci kolejna dokumentacja techniczna. 

Z jednego z poprzednich wpisów dowiesz się, jak wprowadzić nowy produkt na rynek

Przygotowując content marketing według powyższego klucza przygotowujesz dobry grunt pod wzbudzenie zaangażowania: nie tylko “kliki”, ale przede wszystkim polecenia (udostępnienia w mediach społecznościowych, komentarze pod postami i na twoim blogu, linkowanie do twoich treści). Dzięki temu twój content żyje i rozwija się jeszcze po publikacji, ty zaś stajesz się bliższy swoim potencjalnym klientom. 

Buduj społeczność jakościowym contentem

Content marketing dlaczego warto? W epoce szumu informacyjnego nie ma sensu próba wybicia się ilością komunikatów – kluczowa jest ich jakość. Przygotowanie contentu początkowo może się wydawać dużą i skomplikowaną inwestycją, jednak jeżeli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób, będzie przynosić owoce przez długi czas. 

Inwestując w rozbudowane i autorskie treści zbudujesz wokół siebie wierną społeczność. Reagując i komentując twoje materiały fani będą dodatkowym pasem transmisyjnym dla twojej marki. W ten sposób zwiększy się nie tylko świadomość, ale także jej autorytet w oczach innych użytkowników. 

A jeżeli interesuje cię skuteczna i profesjonalna strategia contentowa – zapraszam do współpracy!

O Autorze

Jarosław Ścislak

Pracowałem nad brandingiem, rebrandingiem, skalowaniem biznesu i strategiami contentowymi dla wielu firm. Tworzyłem strategie marketingowe, contentowe, budowałem od zera działy marketingu, szkoliłem juniorów. Mogę skutecznie pomóc. Poprzez tworzenie kluczowych procesów i integrację ich w jeden ekosystem sprawię, że Twoja firma będzie pracowała dla Ciebie, a nie na odwrót. Część usług które widzisz w mojej ofercie (np. rozwój sklepów e-commerce w opozycji do platform e-commerce) wprowadziłem na rynek jako pierwszy w Polsce.