Strategia human resources i employer branding
Praktyka dnia codziennego pokazuje, że czasem marketing rekrutacyjny traktowany jest w firmach po macoszemu. Udział wewnętrznego eksperta human resources i employer branding w tworzeniu strategii firmy często zależy od pozycji tej osoby w samej firmie. Czas to zmienić!
Marketing rekrutacyjny to więcej niż zatrudnianie ludzi
W nowoczesnej firmie strategia employer branding służy czemuś więcej. HR marketing i szeroko pojęta rekrutacja to nie tylko tworzenie atrakcyjnych ogłoszeń o pracę i uczestniczenie w decyzji – zatrudniamy kogoś albo nie. To także dbanie o wizerunek firmy przez współtworzenie procesów wewnętrznych, opieka nad pracownikami, współodpowiedzialność za wynik finansowy przedsiębiorstwa. Tak – dział kadr, przez zatrudnienie odpowiednich ludzi i dbanie o ich codzienne zadowolenie, także powinien brać częściową odpowiedzialność za wyniki finansowe. W największym stopniu odpowiadają za to handlowcy i specjaliści marketingu, ale w nowoczesnym podejściu to cała firma pracuje na wynik.
Strategie employer branding, czyli budowa wizerunku pracodawcy
Nie ma znaczenia czy ktoś pracuje 8h w biurze, w systemie zmianowym, częściowo albo całkowicie zdalnie. Jakąś opinię na temat własnego pracodawcy na pewno ma. Warto więc zadbać o to, aby była jak najlepsza.
Employer branding dzielimy na dwie grupy, z innym zakresem działań:
- Employer branding wewnętrzny – skierowany jest do obecnych pracowników firmy. Tutaj skupiamy się na tym, aby ludziom pracowało się dobrze i w przyjaznej atmosferze. Chodzi nie tylko o biurko z regulowanym poziomem podniesienia blatu i ergonomiczne krzesło, a także inne, niezbędne narzędzia pracy. Chodzi także o stosunki międzyludzkie, rozwiązywanie potencjalnych konfliktów, opiekę zdrowotną, benefity, wyjazdy integracyjne, szkolenia marketingowe i inne możliwości rozwoju.
- Employer branding zewnętrzny – skierowany jest do potencjalnych pracowników. Tutaj kierujemy nasze działania nie tylko na kogoś, kto chciałby dołączyć do organizacji. Budujemy zewnętrzny wizerunek pracodawcy po to, aby ktoś znajomy mógł polecić ofertę pracy i zainteresować talent Twoją firmą. To nie tylko promocja firmy na targach pracy i dbanie o aktualizację ogłoszeń na firmowej stronie internetowej. To aktywne monitorowanie rynku i przyciąganie utalentowanych osób przez pokazywanie zalet firmy.
Zasady skutecznej strategii HR
Aby utrzymać już zatrudnionych pracowników i pozyskać nowych, konieczne jest mówienie ich językiem. Takie punkty jak odpowiedni język ogłoszeń rekrutacyjnych, przejrzystość formy i merytoryczność przekazu pomogą osiągnąć cele. Najważniejsza ze wszystkiego jest jednak znajomość grupy docelowej.
Co mogę dla Ciebie zrobić?
- Przeprowadzić audyt dotychczas prowadzonych działań
- Stworzyć strategię human resources
- Stworzyć strategię employer branding
- Stworzyć szablon skutecznych ogłoszeń rekrutacyjnych
- Zoptymalizować procesy wewnętrzne
- Przeprowadzić szkolenia i warsztaty dla działu HR